Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny transport szczepionek już w Polsce. Rekordowa dostawa od rana dociera także do punktów szczepień

Fot. Adobe Stock

Do Polski dotarł transport 360 tysięcy szczepionek przeciw koronawirusowi. Wczesnym rankiem na warszawskim lotnisku Chopina wylądował samolot, wiozący kolejną partię preparatu firmy Pfizer.

Szczepionki jeszcze dziś trafią do jednego z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych, skąd zostaną rozprowadzone po szpitalach i punktach szczepień.  To kolejny taki transport. Pierwszy przybył do naszego kraju 26 grudnia. Dzień później rozpoczęły się szczepienia grupy „0”, a więc lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, walczącego z pandemią oraz rodziców wcześniaków.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do Polski trafiło dotąd – nie licząc dzisiejszego transportu – 697 320 dawek szczepionek. Liczba dawek przekazanych do punktów szczepień wynosi 204 375. Zaszczepionych zostało 200 022 osób. Resort zastrzega, że możliwości wykonywania szczepień są znacznie większe, lecz ich liczba jest uzależniona od tego ile dawek preparatu zostanie sprowadzonych.

We wtorek koło południa spodziewany jest transport 29 tysięcy szczepionek firmy Moderna, dopuszczonych do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Moderna planuje dostarczyć około 400 tysięcy dawek w lutym oraz 360 tysięcy dawek w marcu. Do końca pierwszego kwartału spodziewamy się ok. 840 tysięcy dawek szczepionki tej firmy.

Jak poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych od godziny 6 rano z hurtowni farmaceutycznych trwa rekordowa dostawa 250 tysięcy dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do poszczególnych punktów szczepiących.

Michał Kuczmierowski podkreślił, że dystrybucja 250 tysięcy dawek szczepionki do poszczególnych punktów szczepiących jest największą z dotychczasowych.

W pierwszym tygodniu było to 52 tysiące dawek, w ubiegłym – 152 tysiące, a dziś 250 tysięcy i ta ilość w tej chwili jest już w transporcie.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia od osób z grupy „0”.

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR/PAP

Więcej w szczepienia, szczepionki, koronawirus
Dzisiaj rusza ogólnopolska akcja testowania pedagogów

Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że około 60-70 procent nauczycieli klas I-III szkół podstawowych w Polsce zgłosiło się do przesiewowych badań pod kątem SARS-CoV-2. Dzisiaj rozpocznie...

Zamknij
RadioOlsztynTV