Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do południa kajakarze spływający Krutynią muszą się liczyć z utrudnieniami. Powodem jest wycinka drzew

Spływy kajakowe Krutynią. Fot. Sławomir Ostrowski

Spływy kajakowe Krutynią. Fot. S. Ostrowski

Z powodu wycinki kilkudziesięciu drzew wzdłuż brzegów rzeki Krutyni w środę możliwe są utrudnienia na odcinku tego popularnego szlaku kajakowego, pomiędzy miejscowością Ukta a Nowym Mostem – zapowiedział Mazurski Park Krajobrazowy.

Kajakarze muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu na rzece z powodu planowanej na środę wycinki drzew, zagrażających bezpieczeństwu – które rosną wzdłuż brzegów Krutyni na odcinku Ukta – Nowy Most.- Prosimy o wstrzymanie się od korzystania z tego odcinka w tym dniu, a w razie konieczności o zachowanie szczególnej ostrożności – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Jak powiedział dyrektor tego Parku Krzysztof Wittbrodt, usuwanie niebezpiecznych drzew rozpocznie się wcześnie rano i zgodnie z przewidywaniami powinno zakończyć się około południa.

Szlak będzie przez cały czas kontrolowany przez straż leśną i strażników parku, którzy na ten dzień przesiądą się na kajaki i będą z wody zatrzymywać spływające osoby, żeby nie udawały się one w rejon prac

– wyjaśnił.

Wcześniej leśniczy z Ukty wytypował ok. 30-40 drzew, które stanowią potencjalne zagrożenie na tym odcinku szlaku wodnego, bo są niebezpiecznie pochylone i mogą się wkrótce przewrócić.  – Takie drzewa będą podcinane, zrzucane do rzeki i układane wzdłuż koryta. Chodzi o to, żeby nie wyciągać ich z wody i żeby mogły pełnić nadal swoją funkcję ekologiczną – tłumaczył dyrektor.

Według niego, wytypowane do ścięcia drzewa oceni jeszcze raz na miejscu komisja złożona z przedstawicieli Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Maskulińskie, które jest gospodarzem tych prac. Od decyzji komisji będzie zależało, czy trzeba usunąć całe drzewo czy wystarczy np. ściąć jedynie część konarów.

Jak dodał, podobne przeglądy szlaku kajakowego Krutyni, które służą eliminowaniu różnego rodzaju zagrożeń, przeprowadzają co roku pracownicy parku, Wód Polskich i poszczególnych nadleśnictw.

Trasa z Ukty do Nowego Mostu, przy której w środę będą prowadzone prace, ma 9 km długości, a jej przepłynięcie zajmuje 2-3 godziny. Cały szlak kajakowy Krutyni liczy ponad 100 km. Jest uznawany za jeden z najbardziej malowniczych i najpopularniejszych nizinnych szlaków kajakowych w Polsce. W sezonie letnim, przy słonecznej pogodzie, Krutynia bywa jedną z bardziej zatłoczonych tras wodnych na Mazurach.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Krutyń, kajak, spływ
„Upały i wysoka temperatura wody to poważne zagrożenia dla ryb”. Na Mazurach trwa krajowa konferencja rybacka

W Krutyni spotkali się specjaliści Krajowej Konferencji Rybackich Użytkowników Jezior, Rzek i Zbiorników Zaporowych. Przyjechali specjaliści, zarówno ci, którzy zajmują się odłowem ryb, jak i naukowcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV