Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Polski docierają pierwsze transporty z pomocą medyczną z Chin. Wszystkie środki ochronne trafią do szpitali

Od przyszłego tygodnia zostanie uruchomiony most powietrzny, którym do Polski trafiać będą materiały i sprzęt dla wszystkich służb walczących z koronawirusem – zapowiedział szef kancelarii premiera. 

Pierwszy transport środków jest już w Polsce. Do Warszawy z Chin przyleciały między innymi maseczki ochronne, kombinezony, gogle i rękawice. Łącznie to ponad 600 metrów sześciennych ładunku

– poinformował Michał Dworczyk na konferencji prasowej na Lotnisku Chopina w Warszawie po przylocie pierwszego samolotu z zaopatrzeniem. Dziś do Polski przylatują środki zakupione przez Agencję Rozwoju Przemysłu, KGHM oraz Agencję Rezerw Materiałowych.

Wszystkie środki będą dzielone centralnie. Decyzje co do ich dystrybucji podejmie Ministerstwo Zdrowia.

Przede wszystkim będą brane pod uwagę potrzeby szpitali zakaźnych jednoimiennych, ale oczywiście sprzęt będzie dystrybuowany również do innych placówek i pracowników medycznych

Oprócz środków ochrony osobistej, na pokładach samolotów będzie także sprzęt medyczny – w tym respiratory. W pierwszych transportach przyleci ich kilkanaście. Docelowo Ministerstwo Zdrowia samo, bądź za pośrednictwem różnych agend zamówiło kilkaset takich urządzeń.

Z mostu powietrznego, którym do Polski sprowadzony zostanie sprzęt medyczny, będą mogły korzystać też firmy prywatne oraz samorządy. Minister uściślił, że firmy prywatne będą dokonywać „komercyjnych rozliczeń z LOT-em, ale bezpłatnie z tych przewozów będą mogły skorzystać samorządy, organizacje pozarządowe, które chcą przekazać później materiały agendom rządowym, czy szpitalom lub służbie zdrowia”.

Minister Michał Dworczyk podkreślił, że uruchomienie mostu powietrznego z Chinami jest możliwe dzięki rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Autor: IAR
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Chiny, samolot, sprzęt medyczny, koronawirus, maseczki
Nowe zakażenia w 8 województwach, nie ma wśród nich warmińsko-mazurskiego. Chorują w sumie 1163 osoby, 14 zmarło

Od rana w Polsce potwierdzono 112 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Informacje o pozytywnych wynikach testów laboratoryjnych przekazuje na bieżąco Ministerstwo Zdrowia. W sumie liczba osób zakażonych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV