Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diety radnych w górę, opłaty za wywóz śmieci w dół

Fot. M. Zbrożek

Głosami radnych klubu Dobro Wspólne z porządku obrad dzisiejszej sesji zdjęto projekt uchwały klubu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie wysokości diet. Radni PiS złożyli projekt uchwały, który miał nie dopuścić do podwyżki uposażenia. Wynika ona z zapisu wcześniejszych uchwał rady i jest wprowadzana automatycznie. Podczas tego samego posiedzenia Rada Miasta w Ełku zmieniła sposób naliczania opłat za wywóz śmieci.

Od 1 listopada diety miałyby wzrosnąć aż o 60 procent, a zdaniem jednego z twórców projektu uchwały i jednocześnie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Rafała Karasia, samorządu na to po prostu nie stać.

Mamy możliwość jako radni skorzystać z tych podwyżek, jednak uważamy, że sytuacja, jaką mamy w budżecie, nie pozwala nam brać tych diet. Klub radnych PiS taką propozycję złożył, ale pod projektem podpisali się pod nim również radni z KO i Lewicy. My nie chcemy obniżać diet, ale chcemy ich utrzymania na dotychczasowym poziomie. Do sprawy ewentualnych podwyżek można – wrócić za rok

– zdaniem Karasia.

00:00 / 00:00

Od 1 listopada diety w radzie miejskiej wzrosną – dla przewodniczącego rady z 2000 zł do 3200 zł, dla przewodniczących komisji z 1800 zł do 2880 zł, a dla radnych bez żadnej funkcji z 1350 zł do 2160 zł.

Radni miejscy w Ełku zmienili sposób naliczania opłat za wywóz śmieci. Obowiązujący od ponad roku system był niesprawiedliwy dla części jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych, które płaciły tyle samo, ile wieloosobowe rodziny. Przeciwko temu grupa mieszkańców miasta co tydzień – od ponad roku – pikietowała pod ełckim ratuszem.

W przypadku gospodarstw jedno- i dwuosobowych brano pod uwagę zużycie wody. Jeśli przekroczono limit 4 m sześciennych na osobę, to stawka za śmieci zamiast 22 zł wynosiła 58 zł. Teraz nie tylko zrezygnowano z kryterium zużycia wody, ale nawet nieco obniżono stawki dla tej grupy mieszkańców. Osoby samotne zapłacą 22 zł, a gospodarstwa dwuosobowe 44 zł miesięcznie. Pozostali płacą tak jak do tej pory, czyli 58 zł bez względu na liczbę osób w mieszkaniu. Za nowym rozwiązaniem głosowało 22 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

Autor: M. Zbrożek
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w protest, radni, Rada Miejska, wywóz śmieci, dieta radnego, Rada Miasta Ełku, opłaty za śmieci, protesty mieszkańców
Wsparcie poszkodowanych przez ASF i wizja rozwoju regionalnego lotniska. O czym jeszcze dyskutował sejmik województwa?

250 tysięcy złotych z budżetu województwa miałoby trafić do hodowców poszkodowanych ASF. Taką uchwałę zaproponowali radni Prawa i Sprawiedliwości na wtorkowej sesji sejmiku województwa. Radni wysłuchali...

Zamknij
RadioOlsztynTV