Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dekadę temu było ich niewiele. Teraz kobiety coraz częściej wybierają studiowanie kierunków ścisłych. A jak jest na UWM?

Dr inż. Olga Duber – Skwarska, fot. Ł.Sadlak

Dziesięć lat temu na niektórych wydziałach uczelni technicznych nie było ani jednej kobiety. Choć teraz obecność dziewczyn na politechnikach nikogo nie dziwi, nie oznacza to wcale, że jest ich tak dużo.  

Najwięcej kobiet jest w Politechnice Koszalińskiej, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Co ciekawe – te uczelnie 10 lat wykazywały stopniowy spadek studentek. Ich liczba natomiast stale rośnie natomiast w takich Politechnikach jak Poznańska, Rzeszowska, Warszawska i Wrocławska.

Z badań przeprowadzonych na uczelniach wyższych wynika, że kobiety najchętniej studiują na kierunkach technicznych związanych z architekturą, chemią i biotechnologią. Kierunek „chemia kosmetyczna” aż 95 procent studentów to płeć piękna. Wciąż „męskimi” pozostają kierunki związane z elektrotechniką, mechatroniką, automatyką, mechaniką i budową maszyn.

Jak te proporcje wyglądają na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego? M.in. o to zapytała Agnieszka Lipczyńska swojego gościa w Bliższych Spotkaniach – dr inż. Olgę Duber – Skwarską.

Natomiast o stereotypach w wyborze przyszłej uczelni oraz roli wychowania w doborze kierunku studiów opowiedziała nam prof. Joanna Ostrouch – Kamińska z Wydziału Nauk Społecznych UWM.

 

Ł.Sadlak

 

 

Więcej w UWM, Politechnika
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w rankingu Perspektyw odbił o 3 miejsca w górę

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017 zajął 35 miejsce, czyli pierwszy raz od 2012 roku zmienił trend spadkowy. W gronie uniwersytetów utrzymał 11 pozycję...

Zamknij
RadioOlsztynTV