Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Data otwarcia kanału w rocznicę ataku ZSRR na Polskę jest symboliczna

Fot. P. Getka

Dziś uroczyste otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, nowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od jutra kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, rano w Gdyni, że dziś w 83. rocznicę tamtej agresji, Polska otwiera przekop Mierzei Wiślanej. Podkreślił strategiczne znaczenie tej inwestycji.

ot. PAP/Adam Warżawa

83 lata temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzieliły między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany jej IV rozbiorem.

Fot. M. Lewiński

„To historyczna chwila” – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Babalski.

Po 83 latach nikogo nie musimy prosić, żeby na polski Bałtyk wpłynąć polskimi jednostkami. Wybór tej daty nie był przypadkowy. Chcemy żeby nasze pokolenia datę 17 września zaczęli kojarzyć także z czymś, co uniezależnia Polskę od Sowietów.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Dzięki otwarciu kanału przez Mierzeję Wiślaną zwiększy się suwerenność naszego kraju – powiedział kilka miesięcy temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Na znaczeniu powinien zyskać też Elbląg – dodał.

Powinien być portem uzupełniającym wobec portów gdańskiego i gdyńskiego. To przyczyni się do jego rozwoju gospodarczego i rozwoju całego regionu.

00:00 / 00:00

Po raz pierwszy w historii jednostki pływające będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Pełną funkcjonalność kanał uzyska w przyszłym roku.

Polska uniezależnia się od Rosji

Docelowo inwestycja ma ułatwić dostęp do elbląskiego portu oraz skrócić drogę – dotychczasowa biegnie przez Cieśninę Piławską, a zatem przez terytorium Rosji, i jest dłuższa o 100 kilometrów. Data otwarcia nowej drogi wodnej nie jest przypadkowa – 17 września to rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 roku. Rząd chce w ten sposób pokazać, że Polska uniezależnia się od Rosji.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry. Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości. Docelowo, po zakończeniu wszystkich prac i pogłębieniu toru wodnego do samego portu w Elblągu, będą do niego mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów.

Ustawę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną Sejm uchwalił 24 lutego 2017 roku. Inwestycję usytuowano we wsi Nowy Świat w gminie Sztutowo. W październiku 2018 roku, z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, nastąpiło wbicie ostatniego słupka geodezyjnego przekopu. Rok później plac budowy przekazano wykonawcy – polsko-belgijskie konsorcjum spółek NDI oraz Besix.

Dotychczas – od października 2019 roku do września tego roku – wykonano port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, kanał żeglugowy ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami, które umożliwią przejazd nad kanałem. Poza tym zbudowano sztuczną wyspę zlokalizowaną na Zalewie Wiślanym.

Przekop Mierzei Wiślanej – wrzesień 2022. Fot. NDI

Prace cały czas trwają

Według zapowiedzi rządu ostateczny koszt budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną będzie znany w październiku lub listopadzie tego roku.

Sam przekop przez Mierzeję nie oznacza zakończenia prac przy całym projekcie. II etap obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg oraz budowę mostu obrotowego w Nowakowie. Zwolennicy przekopu twierdzą, że inwestycja przyniesie korzyści militarne, turystyczne i ekonomiczne. Przeciwnicy, że projekt jest nieopłacalny i szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Przekop Mierzei Wiślanej – wrzesień 2022. Fot. NDI

Specjalny koncert TVP w Elblągu

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz w dniu oficjalnego otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej Telewizja Polska organizuje w Elblągu koncert „Wierzę w lepszy świat”.

Wystąpią m.in. Janusz Radek, Katarzyna Cerekwicka, Kasia Moś, Krzysztof Kiljański, Marek Piekarczyk, Maryla Rodowicz, Natalia Sikora, Piotr Cugowski, Ryszard Rynkowski i Tadeusz Seibert, a towarzyszyć im będzie orkiestra Kukla Band pod batutą Zygmunta Kukli.

W programie koncertu znalazło się wiele polskich przebojów, między innymi: „Nie pytaj o Polskę”, „Dziwny jest ten świat”, „Biały Krzyż”, „Wznieś serce nad zło”, „Biała Flaga”, „Mój jest ten kawałek podłogi”, czy tytułowy „Wierzę w lepszy świat”. Publiczność usłyszy utwory we współczesnych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Koncert będzie transmitowany na antenie TVP1 od godziny 18.

fot. Przemysław Getka

M. Gróbarczyk o otwarciu przekopu: to symboliczna data zerwania podległości Rosji

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Relacje w Radiu Olsztyn

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/ P. Piasecka

Więcej w Rosja
Leonard Krasulski: to okno na świat (…) możemy być zapleczem Portu Gdańskiego

"To spuentowanie 30 lat starań" - mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Leonard Krasulski, z którym rozmawiał Andrzej Piedziewicz. Dziś uroczyste otwarcie...

Zamknij
RadioOlsztynTV