Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Leonard Krasulski: to okno na świat (…) możemy być zapleczem Portu Gdańskiego

Poseł PiS Leonard Krasulski. Fot. Ł. Sadlak

„To spuentowanie 30 lat starań” – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Leonard Krasulski, z którym rozmawiał Andrzej Piedziewicz. Dziś uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Do śluzy mają wejść statki służb państwowych. 

Dzięki temu Zalew Wiślany uzyska połączenie z Zatoką Gdańską niezależne od Rosji. Dotychczas żegluga z Zalewu na Zatokę była możliwa wyłącznie przez rosyjską Cieśninę Piławską. Teraz to się zmieni. To duża szansa dla Elbląga i regionu – przekonywał na w Radiu Olsztyn poseł Leonard Krasulski.

To okno na świat i na Zatokę Gdańską. Ono otwiera nam wrota, dzięki czemu możemy być zapleczem Portu Gdańskiego, który niedługo będzie się dławił i będzie potrzebował takiego zaplecza przeładunkowo-portowego.

Za chwilę rozpocznie się też ruch turystyczny, a za kilka miesięcy towarowy – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości. Od niedzieli (18 września) kanał ma być dostępny dla wszystkich jednostek. Leonard Krasulski przekonywał, że ruch turystyczny zacznie się zaraz po otwarciu przekopu, a na regularny ruch towarowy trzeba jeszcze poczekać.

Wycieczki już są. Wodniacy tęsknią, tylko oczekują otwarcia.  Ruch statków towarowych, ze względu na dodatkowe przygotowanie nadbrzeży, planowany jest na przyszły rok. Eugeniusz Kwiatkowski też od razu portu nie zbudował.

Do pełnego wykorzystania przekopu przez Mierzeję konieczne będą jeszcze dodatkowe inwestycje m.in. pogłębienie toru wodnego przez Zalew Wiślany, co powinno zakończyć się w przyszłym roku oraz pogłębienie wejścia do portu w Elblągu.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Piedziwicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, port, poseł, PiS, Rosja, kanał, Prawo i Sprawiedliwość, przekop, Zalew Wiślany, wodniacy, Leonard Krasulski, tor wodny, Zatoka Gdańska, Cieśnina Pilawska
Elbląg miastem portowym. Od wieków problemem była płytkość przeprawy

Elbląg od stuleci wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię...

Zamknij
RadioOlsztynTV