Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dalszy ciąg walki o ośrodek dla niesłyszących. Urzędnicy zwrócili się do ministra edukacji i nauki

Trwa spór urzędników i środowisk związanych z niepełnosprawnością słuchu. Olsztyńscy urzędnicy kilka dni temu zwrócili się do ministra edukacji i nauki o rozstrzygnięcie sporu w sprawie likwidacji specjalnego ośrodka dla niesłyszących przy ul. Grzegorzewskiej.

Zlikwidowane mają być: liceum i szkoła policealna, do których nie uczęszcza żaden uczeń. Z kolei w planach jest połączenie dwóch burs, w których  mają mieszkać uczniowie dwóch różnych placówek.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty nie zgodził się ani na likwidację oddziałów, ani na połączenie dwóch różnych ośrodków. Jego zdaniem nie można łączyć dzieci z różnymi niepełnosprawnościami – jak w tym przypadku dzieci niesłyszących z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Dlatego miasto zwróciło się do wyższej instancji.

Jeśli minister edukacji i nauki przychyli się do zdania olsztyńskich urzędników, kurator oświaty będzie musiał rozpatrzyć sprawę ponownie. W razie decyzji odmownej urzędnicy rozważają odwołanie się do sądu.

Przeciwko likwidacji placówki przy Grzegorzewskiej protestują środowiska zajmujące się problemem niesłyszących: Odział Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Głuchych, Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci czy Stowarzyszenie Pomocy i Rehabilitacji Osobom z Wadą Słuchu ,,Pokonać Ciszę”, a także nauczyciele, rodzice i absolwenci. Powstał specjalny spot z ich udziałem.

Dorota Grzymska o sprawie pomysłu likwidacji ośrodka rozmawiała z Ewą Kaliszuk – wiceprezydent Olsztyna, Krzysztofem Markiem Nowackim – warmińsko-mazurskim kuratorem oświaty, Jolantą Lubkiewicz – dyrektor w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie, mamą chcącą zachować anonimowość oraz Anną Nowicką – nauczycielką w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie.

Posłuchaj komentarzy:

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kurator oświaty, video
Krzysztof Marek Nowacki: W naszym województwie nauczenie hybrydowe jest w pewnym sensie poluzowaniem obostrzeń

Od dziś w województwie warmińsko-mazurskim uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych będą uczyć się w systemie hybrydowym. To oznacza, że na zajęciach stacjonarnych będzie mogło przebywać do...

Zamknij
RadioOlsztynTV