Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czym różni się laktoza od laktazy?

Po wypiciu kefiru masz bóle brzucha, wzdęcia i nudności? Każdy zjedzony serek wiejski powoduje u Ciebie charakterystyczne „przelewanie” w brzuchu? Nawet jedzenie lodów nie sprawia Ci już przyjemności? Powyższe objawy mogą świadczyć o nietolerancji laktozy. Sprawdź, czym różni się laktoza od laktazy i jak radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami po spożyciu produktów mlecznych.

Laktoza – cukier mleczny występujący w żywności

Laktoza to dwucukier mleczny, który składa się z glukozy i galaktozy. Występuje przede wszystkim w mleku krowim oraz produktach mlecznych, takich jak: jogurt naturalny, kefir, maślanka, śmietana, lody, serek wiejski, serek homogenizowany, masło i sery. Laktozę można znaleźć także w składzie niektórych wypieków, płatków śniadaniowych, sosów i słodyczy. Śladowe ilości cukru mlecznego stosuje się również w przemyśle wędliniarskim, przy produkcji przypraw, a nawet w przemyśle farmakologicznym (głównie do produkcji suplementów diety i odżywek białkowych).

Laktaza – enzym rozkładający laktozę w organizmie

Laktoza jest dwucukrem, czyli disacharydem. Aby mogła zostać przyswojona przez organizm, musi być najpierw rozłożona do cukrów prostych (monosacharydów). Za ten proces odpowiada enzym trawienny – laktaza. W organizmie zdrowego człowieka trawienie laktozy przebiega bez zarzutu. Jednak gdy działanie laktazy z jakiegoś powodu zostało zaburzone, spożycie produktów z laktozą powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są to: bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki i uczucie “przelewania” w brzuchu.

Nietolerancja laktozy – przyczyny

Niedobór laktazy (enzymu trawiennego) powoduje nietolerancję laktozy (dwucukru znajdującego się głównie w produktach mlecznych). Nietolerancja laktozy jest obecnie bardzo powszechnym zjawiskiem i dotyczy osób w różnym wieku. Przyczyny nietolerancji mogą być wrodzone lub nabyte. Nietolerancja nabyta najczęściej powiązana jest z chorobami współistniejącymi, które uszkadzają błonę śluzową jelita, gdzie produkowana jest laktaza. Do takich chorób należą między innymi celiakia, zespół Leśniowskiego-Crohna i mukowiscydoza.

Nietolerancja laktozy a alergia na mleko

Nietolerancja laktozy i alergia na mleko dają podobne objawy, jednak są to dwa różne schorzenia. Alergia na białko mleka krowiego spowodowana jest nadwrażliwością organizmu na alergen, czyli białko. W tym procesie bierze udział układ odpornościowy, wytwarzając nadmierną ilość przeciwciał. Aby rozpoznać schorzenie, niezbędna jest szybka diagnostyka. Po niej wdraża się leczenie, w którym główną rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta eliminacyjna.

Dieta przy nietolerancji laktozy

Dieta przy nietolerancji laktozy powinna być ułożona indywidualnie. Każdy organizm ma inny próg tolerancji dwucukru. Co więcej, stosując dietę eliminacyjną, należy zadbać o wartościowe zamienniki wykluczonych produktów. W przypadku nietolerancji laktozy warto zwracać uwagę na podaż takich składników odżywczych jak: białko, wapń, potas, fosfor i witamina A.

Szukasz pysznej i zdrowej diety przy nietolerancji laktozy? Sprawdź ofertę Maczfit: https://www.maczfit.pl/wroclaw. Znajdziesz tam między innymi gotową dietę pudełkową „No Lactose & Low Gluten” dla osób zmagających się z nietolerancjami pokarmowymi.

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w artykuł sponsorowany, laktoza
Czy warto brać catering dietetyczny?

Wielu konsumentów coraz częściej decyduje się na zastosowanie w codziennym żywieniu cateringu dietetycznego. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Możliwość otrzymywania smacznych i dobrze skomponowanych...

Zamknij
RadioOlsztynTV