Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy wysoka inflacja i spadek PKB jest powodem do zmartwień? Posłuchaj Porannych Pytań

Janusz Cichoń i Jerzy Małecki

– Wysokość inflacji w styczniu nie jest powodem do optymizmu – przekonywał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł PO Janusz Cichoń.

Były wicemister finansów przyznał jednak, że inflacja była niższa niż przewidywali ekonomiści.

Rzeczywiście jest tak, że ekonomiści zakładali, że ta inflacja będzie nieco wyższa. Oczekiwania rynku to było 17,6-17,8%, a jest trochę niżej. Niestety nie kończymy przygody z inflacją. W lutym będzie znowu więcej, to jest efekt ubiegłorocznej bazy.

Poseł PiS Jerzy Małecki stwierdził, że inflacja nie jest tylko problemem Polski.

Inflacja jest problemem globalnym. Rozpoczęła się ona już na początku 2021 r. Wzięła się głównie z tego, Rosja zaczęła dokonywać szantażu energetycznego, czyli wzrosły ceny surowców energetycznych. W Polsce dodatkowo trzeba pamiętać o jednej kwestii – Polska w okresie covidowym przekazała przedsiębiorcom, samorządom, społeczeństwu 270 mld zł – to się musiało odbić na inflacji.

Według GUS inflacja w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły aż o 2,4 proc. Jak podkreślają eksperci, ten odczyt jest niższy od oczekiwanego.

Spadek PKB

– Skala spadku PKB II i IV kwartału ubiegłego roku jest gigantyczna – alarmował poseł PO Janusz Cichoń. Dodał, że wynik źle wypada na tle innych krajów Unii Europejskiej.

Warto zwrócić uwagę, że to najwyższy w Europie spadek PKB, co świadczy o tym, że mamy do czynienia z bardzo dużym tąpnięciem gospodarki. Jesteśmy na granicy recesji.

Poseł PiS Jerzy Małecki przypomniał, że polskie PKB spadło z bardzo wysokiego poziomu, co daje obecnie taki wynik.

W ostatnich dwóch latach PKB był jednym z najwyższych w Europie, a także na świecie. Teraz okazuje się, że ten próg spadł po pewnych przeliczeniach. Większość ekonomistów patrzy spokojnie na to, co będzie w 2023 roku i przewiduje, że nie będzie recesji.

GUS podał, że produkt krajowy brutto w Polsce w IV kwartale 2022 r. zmniejszył się o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 0,3 proc.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski

Przeczytaj poprzedni wpis:
Tłusty czwartek z Radiem Olsztyn. Lubomino, Olsztynek i Orneta z pączkami

Przed nami najsłodszy w roku tłusty czwartek. Tego dnia wybierzemy się w podróż radiowym Pączkobusem! W czwartek 16 lutego odwiedzamy trzy miejscowości, które stanęły na podium...

Zamknij
RadioOlsztynTV