Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy wprowadzić do szkół malarzy, rzeźbiarzy i prawników? Podczas okrągłego stołu w Olsztynie rozmawiano o nowoczesnej edukacji

W Olsztynie odbył się okrągły stół edukacyjny. Fot. A.Skrago

Przez kilka godzin w Olsztynie toczyła się dyskusja o jakości polskiej szkoły, jej problemach i możliwych rozwiązaniach. W obradach wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego wzięło udział około 70 przedstawicieli wszystkich środowisk zainteresowanych oświatą.

Byli nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, samorządowcy, dyrektorzy szkół i przedsiębiorcy. Dyskusji przysłuchiwał się kurator oświaty, wojewoda warmińsko-mazurski i wiceminister edukacji Iwona Michałek.

Było to merytoryczne i dobre spotkanie. Uczestnicy wojewódzkich okrągłych stołów edukacyjnych podają konkretne propozycje rozwiązań i to jest dla nas bardzo cenne. Z wypowiedzi wszystkich uczestników przebija troska o jakość edukacji

– oceniła wiceminister Iwona Michałek.

Wiceminister edukacji zaznaczyła, że w trakcie obrad okrągłego stołu, nie sposób natychmiast wypracować wspólnego stanowiska na poruszane kwestie. Podczas debaty dużo mówiono o kształceniu zawodowym. Były m.in. propozycje, ile czasu uczeń powinien spędzać w warsztacie pracy, a ile na części teoretycznej. Debatowano również o kształceniu nauczycieli i niezbędnych zmianach.

Te zmiany od października będą wdrażane, bo są nowe standardy kształcenia nauczycieli wdrażane przez uczelnie wyższe. Uczestnicy okrągłego stołu w Olsztynie dyskutowali również o tym, czy pensum powinno być takie samo dla wszystkich czy zróżnicować je w zależności od przedmiotu

– zaznaczyła wiceminister Iwona Michałek.

Pedagodzy poruszali też kwestie awansu zawodowego i powiązania pieniędzy dla nauczyciela z jakością pracy. Podczas olsztyńskiej debaty pojawiła się np. propozycja, żeby „wprowadzić do szkół wolne zawody, np. malarzy, rzeźbiarzy czy prawników, żeby niekoniecznie byli oni nauczycielami”.

Według warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty Marka Nowackiego w okrągłym stole edukacyjnym wzięli udział m.in. dyrektorzy szkół, samorządowcy, uczniowie i rodzice, przedstawiciele związków zawodowych i środowiska akademickiego. Rozmowy dotyczyły pięciu sfer: nauczyciela, ucznia i rodzica, a także jakości i nowoczesności edukacji.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że w okrągłym stole edukacyjnym uczestniczyło szerokie grono osób reprezentatywnych dla środowiska oświatowego. Jak ocenił, w procesie reformy oświaty powinni uczestniczyć wszyscy, którzy są z nią w różny sposób związani. Jego zdaniem, takie debaty są ważne, żeby oświata była coraz lepsza i odpowiadała potrzebom zmieniającego się świata.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne to kontynuacja zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego okrągłego stołu edukacyjnego. Ostanie dwa spotkania odbędą się w tygodniu w Bydgoszczy i Tarnowie. Wnioski ze wszystkich spotkań opracuje ministerstwo edukacji.

W Olsztynie odbył się okrągły stół edukacyjny. Fot. A.Skrago

W Olsztynie odbył się okrągły stół edukacyjny. Fot. A.Skrago

W Olsztynie odbył się okrągły stół edukacyjny. Fot. A.Skrago

W Olsztynie odbył się okrągły stół edukacyjny. Fot. A.Skrago

W Olsztynie odbył się okrągły stół edukacyjny. Fot. A.Skrago

W Olsztynie odbył się okrągły stół edukacyjny. Fot. A.Skrago

Autor: PAP/A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, edukacja, spotkanie, Artur Chojecki, kurator oświaty, Marek Nowacki, okrągły stół, Iwona Michałek
Rozmawiają o problemach szkolnictwa. Trwa posiedzenie Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego

Rozpoczęło się posiedzenie Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. To spotkanie wszystkich stron zainteresowanych rozwiązywaniem problemów w polskim szkolnictwie, a także w województwie warmińsko-mazurskim. Wokół stołu zasiedli przedstawiciele...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV