Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Czy wprowadzić do szkół malarzy, rzeźbiarzy i prawników? Podczas okrągłego stołu w Olsztynie rozmawiano o nowoczesnej edukacji
Przez kilka godzin w Olsztynie toczyła się dyskusja o jakości polskiej szkoły, jej problemach i możliwych rozwiązaniach. W obradach wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego wzięło udział około 70 przedstawicieli wszystkich środowisk zainteresowanych oświatą.
Byli nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, samorządowcy, dyrektorzy szkół i przedsiębiorcy. Dyskusji przysłuchiwał się kurator oświaty, wojewoda warmińsko-mazurski i wiceminister edukacji Iwona Michałek.
Było to merytoryczne i dobre spotkanie. Uczestnicy wojewódzkich okrągłych stołów edukacyjnych podają konkretne propozycje rozwiązań i to jest dla nas bardzo cenne. Z wypowiedzi wszystkich uczestników przebija troska o jakość edukacji
– oceniła wiceminister Iwona Michałek.
Wiceminister edukacji zaznaczyła, że w trakcie obrad okrągłego stołu, nie sposób natychmiast wypracować wspólnego stanowiska na poruszane kwestie. Podczas debaty dużo mówiono o kształceniu zawodowym. Były m.in. propozycje, ile czasu uczeń powinien spędzać w warsztacie pracy, a ile na części teoretycznej. Debatowano również o kształceniu nauczycieli i niezbędnych zmianach.
Te zmiany od października będą wdrażane, bo są nowe standardy kształcenia nauczycieli wdrażane przez uczelnie wyższe. Uczestnicy okrągłego stołu w Olsztynie dyskutowali również o tym, czy pensum powinno być takie samo dla wszystkich czy zróżnicować je w zależności od przedmiotu
– zaznaczyła wiceminister Iwona Michałek.
Pedagodzy poruszali też kwestie awansu zawodowego i powiązania pieniędzy dla nauczyciela z jakością pracy. Podczas olsztyńskiej debaty pojawiła się np. propozycja, żeby „wprowadzić do szkół wolne zawody, np. malarzy, rzeźbiarzy czy prawników, żeby niekoniecznie byli oni nauczycielami”.
Według warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty Marka Nowackiego w okrągłym stole edukacyjnym wzięli udział m.in. dyrektorzy szkół, samorządowcy, uczniowie i rodzice, przedstawiciele związków zawodowych i środowiska akademickiego. Rozmowy dotyczyły pięciu sfer: nauczyciela, ucznia i rodzica, a także jakości i nowoczesności edukacji.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że w okrągłym stole edukacyjnym uczestniczyło szerokie grono osób reprezentatywnych dla środowiska oświatowego. Jak ocenił, w procesie reformy oświaty powinni uczestniczyć wszyscy, którzy są z nią w różny sposób związani. Jego zdaniem, takie debaty są ważne, żeby oświata była coraz lepsza i odpowiadała potrzebom zmieniającego się świata.
Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago
Wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne to kontynuacja zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego okrągłego stołu edukacyjnego. Ostanie dwa spotkania odbędą się w tygodniu w Bydgoszczy i Tarnowie. Wnioski ze wszystkich spotkań opracuje ministerstwo edukacji.
Autor: PAP/A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Poseł Chojecki o wyborach władz regionalnych: służy nam jedność i konsolidacja
- Jolanta Skrzypczyńska: nauczyciele starają się pracować dodatkowo gdzie tylko mogą
- Kurator oświaty Jolanta Skrzypczyńska o zmianach w nowym roku szkolnym. "Ma być łatwiej"
- Czy w Olsztynie przestanie istnieć centrum edukacji nauczycieli?