Czy robot pomoże lekarzom w operacjach chirurgicznych?
Szpital wojewódzki w Olsztynie kupi robota do przeprowadzania operacji chirurgicznych. Samorząd województwa przekaże na ten cel 8 milionów złotych, resztę dołoży szpital z własnych środków.
Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie Irena Kierzkowska przyznała, że ułożenie specyfikacji przetargowej na zakup robota chirurgicznego będzie wielkim wyzwaniem.
Chcemy, by z tego urządzenia korzystali chirurdzy onkolodzy, ginekolodzy onkolodzy, kardiochirurdzy i urolodzy. Chcemy też, by w perspektywie robota można było wykorzystywać jeszcze szerzej. Dlatego musimy bardzo starannie zaplanować zamówienie
– przyznała i dodała, że szpital od dawna rozważał możliwość pozyskania robota chirurgicznego, myślano m.in. o dzierżawie urządzenia.
Robot do operacji chirurgicznych może się znaleźć w olsztyńskim szpitalu w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Obecni na spotkaniu lekarze specjaliści ze szpitala zapewniali, że zespoły ich oddziałów są gotowe do pracy z użyciem robota.
To nie jest dla nas problem, od dawna się w tym zakresie szkolimy. Będziemy w stanie płynnie przejść z zabiegów laparoskopowych na robota
– mówił ginekolog onkologiczny dr Tomasz Waśniewski.
Urolog dr Robert Liss przyznał, że w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych uczestniczył w szkoleniu, na którym pokazywano lekarzom możliwości technologiczne kolejnej generacji robotów chirurgicznych.
Poprzez jedno nacięcie o długości 4 centymetrów są one w stanie przeszczepić nerkę. Sądzę, że za 10 lat ta nowatorska teraz metoda będzie powszechna, musimy być na to gotowi
– powiedział lekarz.
Kardiochirurg dr Grzegorz Szapiel podkreślał, że po zabiegach z użyciem robota rzadziej występują powikłania i chorzy szybciej wracają do zdrowia. Dodał, że jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku seniorów, u których każdy dzień leżenia jest niekorzystny.
Chirurg onkologiczny dr Robert Wojsław podkreślał, że robot daje lekarzom możliwość wykonywania operacji w miejscach trudno dostępnych dla lekarz wykonującego tradycyjne zabiegi, czy nawet operującego laparoskopowo. „To jest sprzęt nowoczesnej medycyny” – podkreślił.
Obecnie w Polsce roboty chirurgiczne znajdują się w 24 szpitalach.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy