Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy EKUZ sprawdzi się w podróży?

Polisy turystyczne to ubezpieczenia, które są najczęściej wybierane przez osoby, planujące zagraniczny urlop. Na rynku funkcjonuje jednak też inne rozwiązanie, czyli karta EKUZ. W tym tekście opowiemy Ci, czym dokładnie jest i czy nadaje się jako główne źródło ochrony podczas urlopu.

Wolisz ubezpieczenie podróżne? Sprawdź, gdzie je kupić

Koronawirus sprawił, że wiele branż niemal całkowicie przeniosło swoją działalność do sieci. Ubezpieczyciele nie są w tej kwestii wyjątkiem i również internetowe oferty powoli, choć skutecznie wypierają stacjonarne biura. Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia, powinieneś skorzystać z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka informacji o sobie, a po chwili otrzymasz dostęp do kilkudziesięciu ofert skrojonych specjalnie pod Twoją miarę: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia jego posiadacza do swobodnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w kraju, w którym aktualnie przebywa. Co ważne, zakres pomocy jest taki sam, jaki mogą otrzymać obywatele danego kraju. Pamiętaj jednak, że wraz z przywilejem leczenia bierzesz na siebie pewne obowiązki np. partycypowanie w częściowym pokryciu honorarium lekarza.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Zgodnie z nazwą, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje swoim zasięgiem wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W ramach karty możesz leczyć się więc w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Czego nie pokrywa karta EKUZ?

EKUZ jako nieco mniej zaawansowana polisa turystyczna ma pewne ograniczenia. Najważniejsze z nich to niemożność sfinansowania:

  • planowanych zabiegów,
  • pomocy medycznej w każdej placówce,
  • dodatkowych zabiegów,
  • transportu medycznego do kraju,
  • OC,
  • odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot,
  • ratownictwa,
  • transportu zwłok.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

W przeciwieństwie do polisy turystycznej karta EKUZ jest w pełni darmowa. Oznacza to, że nie zapłacisz nawet złotówki za przystąpienie do programu oraz wyrobienie dokumentu. Wystarczy tylko, że złożysz stosowny wniosek w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wypełniony dokument możesz również przesłać pocztą (tradycyjną lub elektroniczną), faksem lub poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na platformie ePUAP. W przypadku osobistej wizyty kartę otrzymasz nawet pod 15 minutach od złożenia wniosku. Unikaj ubiegania się o dokument podczas sezonu letniego, ponieważ możesz natrafić na kolejki.

Co lepsze – EKUZ, czy polisa turystyczna?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ale wszystkie atuty przemawiają za polisą turystyczną. Wiele zależy oczywiście od tego, czego konkretnie oczekujesz. W przypadku, gdy potrzebna Ci kompleksowa ochrona, która zakłada leczenie w prywatnych ośrodkach, OC, NNW, ochronę bagażu oraz assistance, powinieneś bezsprzecznie wybrać ubezpieczenie turystyczne. Więcej o różnicach pomiędzy Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, a polisą turystyczną, znajdziesz na: https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ekuz-a-ubezpieczenie-turystyczne

 

Artykuł sponsorowany

Więcej w ubezpieczenie, podróże
Niezapomniane widoki i niesamowici ludzie – co warto zobaczyć w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania od lat przyciąga turystów z Polski. Do odwiedzenia tego kraju zachęca nas jego niecodzienne położenie, liczne zabytki i wartość historyczna poszczególnych regionów, jak również...

Zamknij
RadioOlsztynTV