Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy czujemy się bezpieczni? O tym w Bliższych spotkaniach

Fot. Łukasz Węglewski

Czy czujemy się bezpieczni we własnym kraju? 89 procent ankietowanych uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym. Gośćmi Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli przedstawiciele policji oraz firmy detektywistycznej i ochroniarskiej.

Fot. fotolia.pl

Jak podkreślał młodszy aspirant Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Izabela Malewska: Wpuszczamy do bloku każdego, kto zadzwoni domofonem i mówi ulotki. Nikt z nas tego nie weryfikuje, a potem dziwimy się, że z piwnicy zniknęły rowery.

Rafał Prokopczyk: Często zdarza się, że otrzymujemy różnego rodzaju zgłoszenia i interwencje dotyczące między innymi kradzieży rowerów. Sam staram się weryfikować, kto przychodzi do mojej klatki.

Iza Malewska: Powinniśmy wyjrzeć kto dzwoni albo zapytać jakie ulotki?

Rafał Prokopczyk: Oczywiście. Należałoby zapytać. Często jest tak, że ci ludzie przedstawiają się jako np. pracownicy Poczty Polskiej.

Iza Malewska: Albo zakład energetyczny.

Rafał Prokopczyk: Dokładnie. Tutaj też należy zwrócić uwagę na fakt, że na każdym osiedlu mieszkają osoby, które są na emeryturze i…

Krzysztof Kaszubski: I to jest najlepszy monitoring?

Rafał Prokopczyk: Oczywiście. Ale przede wszystkim musimy sami zadbać o własne bezpieczeństwo.

Krzysztof Kaszubski: I nie potrzeba agencji ochrony? Na osiedlach, gdzie mieszkają ciężko pracujący młodzi ludzie wydaje się, że monitoring i firma ochroniarska są bardzo potrzebne?

Rafał Prokopczyk: Tak, jest to coraz bardziej modne. Właściwie większość nowych osiedli jest ochranianych przez firmy ochroniarskie i są wyposażone w różnego rodzaju monitoringi.

Iza Malewska: To jest uzupełnienie pracy policji?

Rafał Prokopczyk: Tak. Zadaniem policji jest dbanie o porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Należy uchylić czoła przed firmami ochroniarskimi, które również stają na wysokości zadnia i na bieżąco przekazują nam informacje na temat różnego rodzaju zagrożeń.

Posłuchaj rozmowy

Fot. fotolia

Kolejnym gościem był Jan Sobolewski przedstawiciel Polskiej Izby Ochrony Osób i Mienia. Mówił między innymi o tym, czy zawód ochroniarza jest zawodem niebezpiecznym.

Iza Malewska: Polacy mają coraz więcej pieniędzy w portfelach, nasze majątki są też nieco większe. Stąd pojawia się potrzeba ochrony naszych dóbr?

Jan Sobolewski: Myślę, że tak. Czujemy się bezpieczniejsi. Mniej jest zdarzeń, które narażają nas na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, ale zawsze ta obawa występuje. Osoba, która ma pieniądze i majątek często chce czuć się bezpiecznie. Pomaga w tym i policja ,i prywatne firmy.

Iza Malewska: Chronimy osiedla domków jednorodzinnych, osiedla bloków wielorodzinnych. Także szkoły korzystają z takiej ochrony?

Jan Sobolewski: Tak. Szkoły korzystają z takiej ochrony, ale przede wszystkim w godzinach popołudniowych. Chronimy teren szkoły przed aktami wandalizmu.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. fotolia

W całym kraju działa wiele firm detektywistyczne. Z otrzymanych od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji danych wynika, że w roku 2012 wydano 49 licencji detektywistycznych, a w 2016 już 433. Wzrost nastąpił po deregulacji zawodu detektywa. O tym czym zajmuje się detektyw mówił kolejny gość Zbigniew Hornadkiewicz.

Posłuchaj rozmowy

Redakcja: BSChromy za D.Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo
Uczniowie z regionu nagrodzeni w konkursie „Dbam o swoje bezpieczeństwo”

13 uczniów klas 1-3 z całego województwa nagrodzonych za umiejętności plastyczne – ale i wiedzę o bezpieczeństwie. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie rozstrzygnęła konkurs plastyczny „Dbam...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV