Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy człowiek może przewidzieć stany klęski żywiołowej? Naukowcy zakończyli projekt Costo

Fot. M. Stankiewicz

Naukowcy z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakończyli realizację projektu badawczego Costo. Wspólnie z kilkoma uczelniami w Europie monitorowali jonosferę i badali jej wpływ na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami, czy powodzie.

Projekt ma odpowiedzieć na pytanie czy człowiek jest w stanie przewidzieć stany klęski żywiołowej i wypracować system ostrzegania. Badacze od dawna wiedzieli, że jonosfera reaguje na różne zjawiska: trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów czy wybuchy nuklearne. Wywołują one konkretne zmiany w polu elektromagnetycznym jonosfery, czyli powyżej 50-60 km nad powierzchnią Ziemi.

Zakończony właśnie projekt Costo zakładał dokładniejszą obserwację, charakteryzację i zrozumienie procesów interakcji między na przykład jonosferą, powierzchnią Ziemi i poziomem morza. Badania były prowadzone przez głównego wykonawcę – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Narodowe Obserwatorium Ateńskie, Politechniki Monachijską oraz Katalonii.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Losy polonijnych żołnierzy i wyjątkowa lekcja historii na wystawie w Olsztynie

"W drodze do niepodległości. Kanadyjski przystanek - Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake, 1917-1919" to tytuł wystawy opowiadającej o losach polonijnych żołnierzy, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV