Olsztyn, Polecane, Aktualności, Region, Regiony
Czy biskupi warmińscy bili własne monety? Sensacyjne odkrycia archeologów
Od 10 lat w Barczewku trwają wykopaliska spalonej osady, która była pierwszą lokalizacją Barczewa. W tym roku wykopano między innymi 140 monet.
To tak zwane brakteaty, które być może potwierdzą hipotezę, że biskupi warmińscy posiadali mennicę i bili własne monety. Są też wyniki ekspertyzy antropologicznej próbek szkieletów, wykopanych w zeszłym roku.
Jak poinformował dr Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, wstępne ustalenia wskazują, że osadę zamieszkiwali rdzenni Prusowie. Wcześniej zakładano, że osadnikami byli Niemcy ze Śląska.
Są to drobne monety: denarki albo fenigi brakteatowe. Jest to tak cienka moneta, że bita jest tylko jednostronnie. Wiemy, że mennica była w Toruniu i w Elblągu mennica Zakonu Krzyżackiego. Pytanie: czy biskupi warmińscy bili własną monetę jest cały czas pod znakiem zapytania. Mamy pewne oryginalne egzemplarze, ale zostawimy to specjalistom od numizmatyki
– wyjaśnił.
Alt Wartenburg wybudowano w 1325 roku. Osada została doszczętnie spalona w roku 1354 w wyniku najazdu Litwinów pod wodzą Kiejstuta. Zamknięta kapsułą czasu jest cennym znaleziskiem dla archeologów, badających początki Warmii.
W zeszłym roku archeolodzy wykopali w Barczewku ludzkie szczątki. Próbki wysłano do analizy antropologicznej w USA. Wstępne wyniki wskazują na to, że miejscowość zamieszkiwali Prusowie, a nie jak wcześniej zakładano, że byli to osadnicy niemieccy ze Śląska.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy