Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Człowiek winny suszy rolniczej. „Osuszyliśmy nawet Żuławy”

Fot. Łukasz Węglewski

Susza rolnicza w całym kraju, a największa… na Żuławach – podał w pierwszym w tym roku raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

– Winny jest człowiek i jego działalność rolnicza – wyjaśnia Bogusław Pinkiewicz z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku.

Problemem był nadmiar wody, ale działalność człowieka, dążenie do uzyskania jak największego obszaru do upraw, doprowadziło do tego, że osuszyliśmy nawet Żuławy. Nie mówimy o klęsce, ale na pewno rolnicy odczuwają niedogodności związane z niedostatkiem wody.

00:00 / 00:00

Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych, niedobór wody dotknął także uprawy truskawek, co obniży plony.

Największe niedobory wody notowano na Żuławach Wiślanych, nieco mniejsze na Pojezierzach: Pomorskim, Wielkopolskim i Mazurskim od 21 marca do 20 maja tego roku.

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, rolnicy, susza
Bliższe Spotkania – 23.05.2022

O bezpiecznej jeździe rowerem oraz suszy, która staje się nieuchronnie elementem klimatu rozmawiali z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Maciej Świniarski. Rowery stają się coraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV