Ćwiczyli ratowanie życia w warunkach ekstremalnych
Studenci ratownictwa medycznego z Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych uczestniczyli w praktycznym szkoleniu z medycyny pola walki w 2. Dywizjonie Przeciwlotniczym w Elblągu.
Obecnie obowiązujące standardy kształcenia ratowników medycznych w swym programie zawierają realizację tego typu szkolenia – z tzw. medycyny taktycznej – powiedziała Katarzyna Rychcik, inicjatorka szkolenia, koordynatorka kierunku ratownictwa medycznego w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.
Studenci ćwiczyli w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, z którymi mogliby się zderzyć w wyniku działań wojennych: ruiny, piwnice, zadymienia, symulacje wybuchów i działania medyczne – czyli prowadzenie pełnej akcji ratunkowej w warunkach skrajnie niebezpiecznych
Przedsięwzięcie miało służyć rozszerzeniu oferty na kierunku ratownictwo medyczne – dodała dr n. med. Anna Tałaj, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu z elbląskiej akademii.
Urazy, których człowiek doznaje w wyniku działań bojowych, różnią się od wypadków cywilnych. Pomoc medyczna udzielana jest w trudnych okolicznościach, a miejsce musi być dostosowane do sytuacji.
To były drugie ćwiczenia studentów elbląskiej Akademii z żołnierzami. Pierwsze odbyły się w maju pod okiem gdyńskiej jednostki wojskowej Formoza.
Autor: T. Owczarek
Redakcja: A. Niebojewska