Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cukrzyca – niezakaźna epidemia XXI wieku. Posłuchaj porad ekspertów

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia w Działdowie zorganizowano konferencję na temat cukrzycy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła cukrzycę jako niezakaźną epidemię XXI wieku. Liczba chorych rośnie. Według ostatnich badań WHO na świecie choruje 422 mln ludzi.

Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji Cukrzyca, podaje się, że w Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę, z czego co trzeci pozostaje niezdiagnozowany. Dziś w Bliższych spotkaniach o chorobie XXI wieku.

dr Robert Modzelewski/ Fot. A. Podbielska

Dr Robert Modzelewski diabetolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie był gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

I. Malewska: Poziom cukru 110 na czczo – co to oznacza?

R. Modzelewski: To już mamy do czynienia z tzw. nieprawidłową glikemią na czczo. Tutaj ten stan należałoby mocniej rozważyć i ewentualnie wdrożyć leczenie. Prawidłowe stężenie cukru we krwi u zdrowej osoby wynosi od 60 do 100 mg% .

I. Malewska: Warto badać swój poziom cukru?

R. Modzelewski: WHO określiło cukrzycę jako niezakaźną epidemię XXI wieku. Rzeczywiście nasz styl życia wpłynął na to, że tyjemy  – używamy samochodów, mamy coraz więcej posiłków. Przez to mogą wystąpić powikłania cukrzycowe, nietolerancje glukozy, aż do wystąpienia cukrzycy włącznie. Myślę, że sprawdzenie poziomu cukru na czczo, jest jak najbardziej ważne i potrzebne.

I. Malewska: Zespół stopy cukrzycowej, to już jest pewne stadium choroby ?

R. Modzelewski: Raczej o stopie cukrzycowej powinniśmy mówić jako o powikłaniu. Często stawiamy na profilaktykę wystąpienia tego zespołu, bo jest trudny do leczenia. Musimy pamiętać, że cukrzyca prowadzi do zmian w nerwach obwodowych neuropatii, do zmian w naczyniach krwionośnych. U pacjentów z cukrzycą – niestety – te nogi łatwo ulegają zranieniom i to jest często początek problemów. W cukrzycy wszystko się goi gorzej, a podwyższony poziom cukru we krwi ułatwia namnażanie bakterii. Taka mała rana często ulega nadkażeniu i się rozrasta.

I. Malewska: Co ostatecznie może grozić amputacją stopy?

R. Modzelewski: W Polsce i na świecie dokonuje się coraz więcej amputacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej. Usilnie z tym walczymy, żeby tę liczbę zmniejszyć, bo to się wiąże z bardzo poważnym kalectwem.

Posłuchaj całej rozmowy z dr Robertem Modzelewskim

Iwona Skrodzka/ Fot. A. Podbielska

Profesor Elżbieta Bandurska – Stankiewicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii była kolejnym gościem Bliższych spotkań.

I. Malewska: W zależności od źródła mówi się, że chorzy na cukrzycę stanowią od 8 do 10% ludności świata. Czy to dużo?

E. Bandurska – Stankiewicz: Oczywiście tu występują różnice etniczne. W naszym kraju to nie jest 8-10%. Na podstawie recept wypisywanych na leki przeciwcukrzycowe mamy dokładny rejestr pacjentów. Rzeczywiście ta chorobowość wzrasta. Na podstawie danych z NFZ jeszcze kilka lat temu było to 4,6%, w 2015 roku 5,2%. Mamy więc około 75 tysięcy chorych na zdiagnozowaną cukrzycę. Natomiast wiemy o tym, że jest to choroba bardzo podstępna, drugie tyle chorych nie wie o swojej dolegliwości. Cukrzyca nie boli.

Jakie mamy typy cukrzycy i jak postępować w przypadku wystąpieniu któregoś z typów?

Posłuchaj całej rozmowy z profesor Elżbietą Bandurską

Profesor Elżbieta Bandurska – Stankiewicz/ Fot. A. Podbielska

Jakie są pierwsze objawy cukrzycy, jak żyć z tą chorobą? O tym mówiła Iwona Skrodzka, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Koło Miejsko – Powiatowe w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Iwoną Skrodzką
Iwona Skrodzka – cz. 1
Iwona

00:00 / 00:00

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Podbielska

Przeczytaj poprzedni wpis:
5 tysięcy chorych na grypę na Warmii i Mazurach. Liczba może być zaniżona, bo nie wszyscy chodzą do lekarza

Warmińsko-mazurskie przychodnie przeżywają oblężenie. Wielu chorych przychodzi do lekarza z objawami grypy. Według danych wojewódzkiego Sanepidu, zanotowano już  co najmniej około 5 tysięcy przypadków. Zdecydowanie najwięcej,...

Zamknij
RadioOlsztynTV