Bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Cukrzycy
Bywa nazywana epidemią XXI wieku. To jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, niosąca poważne powikłania. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.
Na świecie na cukrzycę choruje na nią 830 milionów osób, w Polsce niecałe 3 miliony. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca i udaru mózgu. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów.
Węglowodany to jeden z trzech najważniejszych, obok białek i tłuszczów, składników naszego pokarmu. Za ich przetwarzanie w energię odpowiedzialny jest hormon – insulina, produkowany w trzustce. Cukrzyca to upośledzenie produkujących ten hormon komórek. Choroba dzieli się na dwa główne typy. U osób chorych na typ 1 organizm nie produkuje insuliny i trzeba dostarczyć ją z zewnątrz. Typ 2 utrudnia wytwarzanie hormonu i rozwija się zwykle w późniejszych latach życia. Jest także powiązany z takimi czynnikami, jak dieta, aktywność fizyczna, przebyte choroby czy równowaga hormonalna.
Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia za kilkadziesiąt lat będzie co dziesiąty Polak będzie z nią walczył. Światowy Dzień Cukrzycy ma przypominać, że najważniejsza jest profilaktyka, czyli regularna kontrola poziomu cukru we krwi. Dni Profilaktyki organizuje m.in. Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. Specjaliści oferują bezpłatne badania i konsultacje. W czwartek do godziny 12 można było zmierzyć poziom glukozy i skorzystać z porad dietetyka, fizjoterapeuty i psychologa.
Na cukrzycę może zachorować każdy, bez względu na wiek.
Cukrzyca rozwija się bardzo podstępnie, wiele osób nie wie, że choruje. Dowiadują się o tym już w trakcie badań, gdy są diagnozowani na inną jednostkę chorobową
– wskazała pielęgniarka diabetologiczna Katarzyna Szor z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płucnych.
W placówce z okazji Światowego Dnia Cukrzycy zorganizowano bezpłatne konsultacje. W ich trakcie można zmierzyć cukier, porozmawiać z dietetykiem czy psychologiem.
Akcja jest skierowana do mieszkańców naszego regionu. Wszystko po to, by świadomość na temat tej choroby była coraz większa
– poinformowała dyrektor centrum Wioletta Śląska-Zyśk.
Bezpłatne konsultacje będą się odbywać także w piątek od 12 do 15 oraz w sobotę od 10 do 14.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: W. Chromy/M. Sikorski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski