COVID-19 – szczepienia i zespół pocovidowy. Wpływ niskich temperatur na nasz organizm
Czy wysypka na twarzy i szyi po pierwszej dawce szczepionki jest przeciwwskazaniem do przyjęcia drugiej? Czy to prawda, że po drugim szczepieniu pacjenci czują się gorzej niż po pierwszym? Kiedy najpóźniej można przyjąć drugą dawkę, jeśli nie można było tego zrobić w wyznaczonym terminie? Do wysłuchania audycji Na Zdrowie zaprasza Agnieszka Lipczyńska.
Pytań dotyczących szczepień wciąż jest wiele. Wątpliwości wyjaśnia Sławomir Ogórek – pediatra z Poradni Medycyny Rodzinnej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, który szczepi również pacjentów w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży i kwalifikuje pacjentów do szczepień przeciw COVID-19.
W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie trwają szczepienia pracowników placówki drugą dawką oraz szczepienia seniorów. W sumie w szpitalu zostanie zaszczepionych kilka tysięcy starszych osób.
Zespół pocovidowy PIMS
PIMS to choroba wieloukładowa występująca często u dzieci, które przeszły zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Dotyczy głównie dzieci w wieku szkolnym około 7-9 lat. PIMS może prowadzić między innymi do poważnych powikłań kardiologicznych albo niewydolności wielonarządowej. Może mieć również lekki przebieg nie wymagający leczenia.
Co powinno zaniepokoić rodziców? Wyjaśnia dr hab. Elżbieta Jarocka-Cyrta, pediatra ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, w którym leczone są dzieci z zespołem PIMS.
Moda na morsowanie
Morsowanie ma coraz więcej zwolenników, popularność tej aktywności w roku pandemii jest bardzo duża. Nie każdy jednak powinien korzystać z zimnych kąpieli w jeziorze.
Jakie są przeciwwskazania i jak zimno wpływa na zdrowie tłumaczy dr n. med. Jacek Nowak – mors i chirurg naczyniowy ze Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.
Audycji Na Zdrowie można posłuchać w Radiu Olsztyn w sobotę po godzinie 9.00.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za A.Lipczyńska