Aktualności, Aplikacja mobilna
Coraz więcej polskich przedsiębiorstw jest niewypłacalnych
Liczba opublikowanych orzeczeń o niewypłacalności w Polsce wzrosła w ubiegłym roku o 70 proc. do 4 467 z 2 625 – wynika z raportu opublikowanego w środę przez Allianz Trade, spółkę zajmującą się ubezpieczaniem należności handlowych.
Według raportu Polska jest w gronie 26 krajów, które odnotowały dwucyfrowy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w roku 2023, przy czym 11 z nich doświadczyło ponad 30 proc. wzrostu liczby niewypłacalności. W tym gronie Polska z 70 proc. wzrostem liczby niewypłacalności w ub. roku została wyprzedzona tylko przez Węgry, które zanotowały 146 proc. wzrost.
W raporcie podano, że w kolejnych latach liczba niewypłacalności powinna spadać, nie tylko z powodu wysokiej bazy odniesienia, ale także z powodu większego wpływu poprawiających się fundamentów gospodarczych w Polsce. Według Allianz Trade, w tym roku liczba niewypłacalności spadnie o 10 proc. do 4 tys., a w przyszłym o 14 proc. do 3 tys. 450.
W Polsce jak dotychczas niewypłacalne są głównie firmy najmniejsze, a podstawową przyczyną nie są opóźnienia należności (…), tylko niska rentowność. MŚP najgorzej sobie radzą z dostosowywaniem do wzrostu kosztów cen swoich usług czy produktów, jednocześnie mogąc korzystać z unikalnego narzędzia dalece uproszczonej restrukturyzacji
– ocenił cytowany w raporcie członek zarządu Allianz Trade w Polsce Sławomir Bąk.
Allianz Trade jest liderem w zakresie ubezpieczeń kredytu kupieckiego i specjalistą w dziedzinie poręczeń, windykacji, strukturyzowanego kredytu kupieckiego i ryzyka politycznego. Firma zapewnia rekompensatę w przypadku nieściągalnego długu. Allianz Trade, z siedzibą w Paryżu, jest obecny w 52 krajach i zatrudnia 5 tys. 500 pracowników. W 2022 r. skonsolidowane obroty Allianz Trade wyniosły 3,3 mld euro.
Autor: Ł. Pawłowski (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski