Aktualności, Aplikacja mobilna
Coraz więcej Polaków ma problemy psychiczne. Olsztyńskie centrum pomaga bliskim chorych
Choroby natury psychicznej dotykają coraz więcej osób. Blisko 1,5 mln Polaków w minionym roku było zwolnieniu lekarskim z powodu chorób natury psychicznej – podał ZUS. Specjaliści alarmują – kiedy problem dotyka naszych bliskich, dotyka też nas.
Depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia osobowości i reakcje na ciężki stres to najczęstsze dolegliwości. Obok osób, które ich doświadczają żyją ich bliscy – często nie mają wiedzy, ale też potrzebnego wsparcia. Dlatego Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie rusza z cyklem spotkań informacyjno-edukacyjnych na ten temat.
Zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Dorota Dziedziula przyznała, że celem jest dotarcie do społeczeństwa, by oswajać z chorobami psychicznymi, dać wsparcie i podpowiedzi, jak radzić sobie w trudach choroby.
Celem naszego działania jest szerzenie wiedzy, promowanie zdrowia psychicznego w społeczeństwie, wyposażenie w podstawowe elementy tej wiedzy. To jest tylko namiastka, która jest potrzebna do funkcjonowania zarówno osób, których dotyka kryzys zdrowia psychicznego, ale też potrzebna jest rodzinom, osobom z najbliższego otoczenia osoby dotkniętej problemem
– wyjaśniała.
Kryzys psychiczny – normalna sprawa. Chcielibyśmy skierować te treści do rodzin, osób bliskich, sąsiadów, żeby otworzyli się na ludzi z zaburzeniami psychicznymi, ludzi, którzy doświadczają kryzysu psychicznego. Chcemy, żeby zrozumieli, że jest to choroba jak każda inna – nadciśnienie, cukrzyca. Każdy z nas może tego doświadczyć
– mówiła jedna z organizatorek, pielęgniarka oddziału ogólnopsychiatrycznego Marta Kaczor.
Elżbieta Choroszucha – pielęgniarka oddziałowa w olsztyńskim szpitalu psychiatrycznym dodała, że bliscy często wstydzą się choroby w rodzinie.
Trwa stygmatyzacja chorego i rodzina się wstydzi. Jeżeli rodzina by sobie uświadomiła, że jest chory i wymaga pomocy, to na będzie wspierała, co sprawi, że choremu będzie łatwiej
– powiedziała.
Pierwsze spotkanie w Centrum Zdrowia Psychicznego w Olsztynie będzie poświęcone schizofrenii. Odbędzie się w środę 22 maja, o godz. 17 w klubie pacjenta przy alei Wojska Polskiego. Kolejne będą dotyczyły choroby afektywnej dwubiegunowej i stanów lękowych. Są otwarte, a udział w nich jest bezpłatny.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski