Aktualności, Aplikacja mobilna
Będzie więcej Centrów Zdrowia Psychicznego. W całym kraju ma ich powstać nawet 300
Ministerstwo Zdrowia rozszerza pilotaż reformy opieki psychiatrycznej w Polsce. W tym roku rozpocznie działalność kilkanaście nowych Centrów Zdrowia Psychicznego.
Chęć udziału w programie placówki opieki psychiatrycznej mogły zgłaszać do piątku. Wnioski jeszcze napływają, dotąd przyszło ponad 40. Jak mówi Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii, teraz są poddawane wstępnej analizie, pełna ocena wniosków powinna zakończyć się we wrześniu, a nowe centra mają ruszyć od listopada.
Pilotaż reformy psychiatrii został wprowadzony w lipcu ubiegłego roku. Celem jest odejście od psychiatrii opartej na leczeniu izolacyjnym na oddziałach szpitalnych i wprowadzanie modelu środowiskowego. Obecnie w pilotażu w Polsce uczestniczy 27 Centrów Zdrowia Psychicznego, obejmujących pomocą i opieką 10 procent mieszkańców kraju. Po rozszerzeniu ma to być około 15 procent.
Jak mówi Marek Balicki, w CZP pacjenci otrzymują pomoc specjalistów bez zapisów w punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym. Na wizytę u psychiatry czekają nie dłużej niż trzy dni. Osoby wymagające dłuższego leczenia dostają koordynatora opieki psychiatrycznej. W ramach centrum funkcjonują też poradnia zdrowia psychicznego, zespół leczenia domowego i oddział dzienny.
Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego obszar działania CZP powinien obejmować od 50 do 200 tysięcy mieszkańców. Po roku pilotażu Marek Balicki za optymalny obszar określa obejmujący 100-150 tysięcy mieszkańców.
Kolejne rozszerzenie jest planowane w przyszłym roku. Pilotaż ma potrwać do połowy 2021 roku. Docelowo w Polsce ma powstać 250-300 centrów.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko