Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej osób jest kierowanych do mobilnych punktów poboru wymazu. Sprawdź, gdzie można się przebadać

Fot. Łukasz Sadlak

Na Warmii i Mazurach testy na koronawirusa odbywają się na bieżąco. Niestety w niektórych miejscach mogą powstawać kolejki.

W godzinach przedpołudniowych kolejka aut osób oczekujących na wymaz w kierunku zakażenia COVID-19 przed olsztyńskim szpitalem pulmonologicznym była tak duża, że zablokowana została ulica dojazdowa do szpitala. Auta stały w kolejce nawet na trasie dojazdu do placówki. Dyrekcja szpitala skierowała do pracy w punkcie wymazowym pracownice administracji – poinformowano PAP w szpitalu.

Wicedyrektor placówki Teresa Sadowska-Wołkowicka powiedziała PAP, że sytuacja w szpitalu płucnym przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie „od kilku dni jest dramatyczna”.

Jesteśmy oblężeni przez ludzi, którzy autami przyjeżdżają na pobranie wymazów. Mimo że nasz punkt w założeniach miał działać od godz. 10 do 14, to wczoraj zakończył pracę po godz. 16. Panie, które pobierają wymazy w tym czasie nie usiadły, nie zjadły, nie mogły wyjść do toalety. Jest to bardzo ciężka, heroiczna praca, a osoby zdenerwowane tym, że jest zablokowana ulica i tworzą się korki wzywają do nas policję. Jest nam naprawdę ciężko

– powiedziała PAP Sadowska-Wołkowicka.

Na wymazy w punkcie przy Jagiellońskiej przyjeżdżają osoby kierowane przez lekarzy rodzinnych, sanepid, pracownicy służb mundurowych.

W Olsztynie jest kilka innych punktów wymazowych, nie ma potrzeby stania w długiej kolejce na Jagiellońskiej

– powiedział PAP rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

W regionie działa 27 punktów pobrań takich wymazów. Chcąc wykonać wymaz w kierunku COVID-19 pacjent powinien najpierw ustalić, do którego punktu powinien się zgłosić. Takiej informacji udzieli mu lekarz rodzinny. Na badanie należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. W razie wątpliwości można kontaktować się także z infolinię NFZ pod numer 800-190-590.

We wtorek w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano kolejnych 166 zakażeń, kolejny dzień z rzędu najwięcej przypadków odnotowano w Olsztynie (we wtorek 54 kolejne osoby, w sumie obecnie zakażonych jest w tym mieście 549 osób).

W szpitalu pulmonologicznym znajduje się także oddział dla tzw. pacjentów covidowych. Sadowska-Wołkowicka powiedziała PAP, że po niespełna tygodniu działalności oddział jest pełen.

Wczoraj wypisaliśmy jedną osobę, a w nocy przyjęliśmy kolejnych 5. W związku z tym kilka osób leży na salach covidowych, które wydzieliliśmy na oddziałach

– powiedziała Sadowska-Wołkowicka.

We wtorek w regionie jest 508 łóżek covidowych, z których zajęte są 183. Guzek powiedział PAP, że w bieżącym tygodniu każdego dnia baza łóżkowa będzie poszerzana, leczeniem zakażonych w większej skali niż obecnie mają się zająć m.in. szpitale w Braniewie, Piszu i Mrągowie oraz w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie.

Obecnie w regionie do respiratorów podłączonych jest 17 pacjentów, wolnych jest 14 tzw. covidowych respiratorów.

We wtorek rzecznik wojewody poinformował, że z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 5 osób, w tym dwie w DPS w Grodzicznie, dwie w szpitalu w Elblągu i jedna w szpitalu w Ostródzie. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

 

Redakcja: A. Chmielewska za J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolejka, koronawirus, wymaz
Czy dieta może zahamować koronawirusa? Suplementów szukają naukowcy z Olsztyna, Francji, Hiszpanii i Włoch

Nasi naukowcy opracowują suplement na koronawirusa. To międzynarodowy projekt, w którym bierze udział olsztyński Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności. Dotyczy opracowania suplementu diety, który ma...

Zamknij
RadioOlsztynTV