Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz częściej korzystamy z bibliotek. Przybywa czytelników, rośnie liczba wypożyczeń

Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że w ubiegłym roku z polskich bibliotek skorzystało ponad 5 milionów osób. To prawie o 6 procent więcej, niż w roku 2021. Wypożyczyli oni niemal 100 milionów książek – to również wzrost 6-procentowy w porównaniu z rokiem poprzednim.

W województwie warmińsko-mazurskim również widać ten trend. W samym Olsztynie Miejska Biblioteka Publiczna zanotowała w ubiegłym roku wyraźny wzrost liczby aktywnych czytelników – z 24 do 29 tysięcy osób. Częściowo to odrabianie pandemicznych strat.

Jest już ten okres pocovidowy i biblioteki są otwarte w ten normalny sposób. W okresie covidowym były przecież obostrzenia – były miesiące, gdy instytucje kultury były całkowicie zamknięte i w ogóle nie można było z nich korzystać, potem był okres, gdy częściowo można było korzystać. A rok 2022 to już taki oddech

– mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

W stolicy regionu o ponad 120 tysięcy wzrosła też liczba wypożyczeń, choć jeszcze nie ma powrotu do liczb sprzed pandemii.

Jeszcze nie osiągnęliśmy takiego apogeum, gdy mieliśmy 800 tysięcy wypożyczeń rocznie – to było w czasie przedcovidowym – ale i tak liczba wypożyczeń w 2022 roku na poziomie 700 tysięcy stawia Olsztyn w czołówce miast

– dodaje Krzysztof Dąbkowski.

00:00 / 00:00

Trend wzrostowy widać w całym województwie warmińsko-mazurskim. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie monitoruje wszystkie biblioteki w regionie i z jej wyliczeń jednoznacznie wynika, że w ubiegłym roku liczba czytelników zwiększyła się o 9 procent w porównaniu z rokiem 2021. Zwiększyła się również liczba wypożyczeń, wśród nich – wypożyczeń elektronicznych.

W czasie pandemii rozwinęła się tendencja związana ze wzrostem e-czytelnictwa. 70 procent bibliotek w województwie należy już do konsorcjów, które dają dostęp do platform zdalnych. Czytelnik otrzymuje z biblioteki specjalny kod dzięki któremu może korzystać z platformy zdalnej

– zauważa Joanna Burska, kierownik działu analiz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Te trendy – według bibliotekarzy – mają też jednak mniej optymistyczny wymiar. Liczba aktywnych czytelników w bibliotekach Warmii i Mazur to 160 tysięcy osób, czyli 12 procent mieszkańców regionu.

Po drugie rosnące ceny książek powodują, że niektórzy czytelnicy wracają do bibliotek, bo oszczędzają na zakupach w księgarniach. To widać także w ogólnopolskich danych Biblioteki Narodowej, według których spada odsetek czytelników, którzy kupują książki.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w książka, biblioteka, GUS, czytelnik
Dzieje Pasłęka i jego mieszkańców na wystawie w bibliotece

Dzieje pasłęckich fortyfikacji, mapy i oznaczenia historycznych obiektów, a także zabytkowe przedmioty i fotografie. W Bibliotece Publicznej w Pasłęku otwarte zostały dwie wystawy przedstawiające dzieje miasta...

Zamknij
RadioOlsztynTV