Co czwarte dziecko jest uzależnione od smartfona
Co czwarte dziecko ma problem z uzależnieniem od smartfona – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College London. Naukowcy podkreślają, że istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest „problematyczne korzystanie ze smartfonów”.
Naukowcy jednoznacznie orzekli, że młodzi ludzie mają tendencję do „problematycznego używania smartfonów”, co oznacza, że korzystają z urządzeń w sposób wskazujący na uzależnienie behawioralne.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z King’s College London przeanalizowano dane z 41 badań i analiz opublikowanych od 2011 roku na temat związku między używaniem smartfonów i zdrowiem psychicznym.
Naukowcy wskazali, że od 10 do 30 proc. dzieci i młodzieży korzysta z telefonu w sposób dysfunkcyjny, co oznacza, że średnio 23 proc. wykazuje pewne symptomy uzależnienia.
Jak zauważa dr Nicola Kalk z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki, istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest problematyczne korzystanie ze smartfonów. – Nie wiemy, czy to sam smartfon może uzależniać, czy aplikacje, z których ludzie korzystają. Niemniej jednak istnieje potrzeba powszechnej świadomości na temat korzystania ze smartfonów przez dzieci i młodzież, a rodzice powinni być świadomi tego, ile czasu ich dzieci spędzają na telefonach – podkreśla.
Problematyczne korzystanie ze smartfonów wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, stanów lękowych, przyczynia się również do pogorszenia snu.
Autor: Ł.Węglewski za PAP life