Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Ciągle dalej i ciągle szybciej”. 25 lat temu odszedł Marian Bublewicz

Jedno z ulubionych zdjęć Mariana Bublewicza. Fot.: archiwum Beaty Bublewicz

Mija 25 lat od tragicznej śmierci Mariana Bublewicza. Jeden z najlepszych polskich kierowców rajdowych w historii zmarł 20 lutego 1993 roku w szpitalu po wypadku na trasie Zimowego Rajdu Dolnośląskiego.

Był wybitnym olsztyńskim sportowcem, który stworzył nową jakość w polskich rajdach. Założył od podstaw pierwszy w Polsce zawodowy zespół rajdowy. Wszędzie uśmiechnięty, choć za kierownicą był skupiony na walce z czasem. Jak mówił na antenie Radia Olsztyn, na treningu wybierał kilka zakrętów i pokonywał je z coraz większą prędkością.

Ta granica moich możliwości zaczyna się przesuwać. Okazuje się, że człowiek może przejechać jeszcze szybciej – bo się udało raz, potem – przy większej prędkości też się udało i w końcu „udawanie” się kończy, (…) są to moje normalne możliwości.

 

Niecały rok przed śmiercią, olsztynianin wywalczył tytuł rajdowego wicemistrza Europy. W pogrzebie wzięły udział tysiące mieszkańców stolicy Warmii i Mazur, a także kibice z całej Polski. Marian Bublewicz spoczął na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej.

W 25. rocznicę śmierci, w południe ze starego miasta w Olsztynie ruszy kolumna replik rajdowych samochodów Mariana Bublewicza, która przejedzie na cmentarz. O 18:00 natomiast – w Bibliotece UWM przy ulicy Oczapowskiego – wystawa fotograficzna poświęcona karierze Mariana Bublewicza.M.Świniarski

Więcej w rajdy, Marian Bublewicz
Ekstremalna jazda elbląską Modrzewiną

Fani czterech kółek i ekstremalnych przygód zmierzyli się z trudnym terenem jakim jest Modrzewina w Elblągu. W ramach offroad'u na trasę wyjechało około stu załóg. Na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV