Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chciał sprzedać w Internecie nielegalne oprogramowanie warte 200 tys. zł

Policjanci z Ełku i Olsztyna zajmujący się walką z cyberprzestępczością wspólnie zlikwidowali działalność przestępczą 35-latka z powiatu ełckiego. Mężczyzna na portalu aukcyjnym sprzedawał komputerowe systemy operacyjne pochodzące z nielegalnego źródła. Funkcjonariusze zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie warte około 200 tys. zł. Ofiarami nieuczciwej działalności mogło paść w sumie nawet kilkaset osób i firm.

Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, kiedy policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zauważyli na popularnym portalu aukcyjnym wystawione na sprzedaż programy komputerowe. Dokładnie chodziło o znane systemy operacyjne, które na aukcjach były wystawione po cenach zdecydowanie niższych niż rynkowe, a sprzedający zapewniał w opisach sprzedaży, że oferuje legalne produkty.

Policyjni specjaliści postanowili dokładniej przyjrzeć się tej podejrzanej działalności. W tym celu nawiązali kontakt i bardzo ścisłą współpracę z działem bezpieczeństwa portalu aukcyjnego. Wkrótce okazało się, że na portalu funkcjonują dwa konta należące do właściciela firmy z Ełku, na których oferowane było podejrzane oprogramowanie.

Z ustaleń policjantów wynika, że początkowo właściciel firmy oferował do sprzedaży komputery stacjonarne wraz z zainstalowanym systemem operacyjnym, pochodzącym z nielegalnego źródła. Fałszywe naklejki legalizacyjne (certyfikaty COA), które otrzymywał od pośredników z Anglii i z Chin, naklejał na obudowy komputerów, które sam składał. W ten sposób wprowadzał do obrotu zastrzeżony znak firmowy nie mając do tego uprawnień. Po pewnym czasie zmienił zakres nielegalnej działalności i zaczął oferować jedynie same naklejki wraz z programem komputerowym samodzielnie nagranym na nośniku DVD.

Jak przyznają policjanci pracujący nad tą sprawą, była ona początkowo bardzo trudna do wykrycia, ponieważ nie było osób, które poczułyby się poszkodowane po zakupie oferowanego przez mężczyznę towaru. Kupujący byli zadowoleni, że działający sprawnie towar nabyli po niższej cenie i mogli zakładać, że posiada on wszystkie atrybuty legalności – nośnik DVD, certyfikat autentyczności oraz dowód zakupu w postaci faktury VAT.

Skrupulatnie i wytrwale gromadzony przez policjantów materiał dowodowy potwierdził wątpliwości co do legalności sprzedawanych towarów. Całość materiału została przekazana do Prokuratury Rejonowej w Ełku, która na tej podstawie wydała postanowienie o przeprowadzeniu przeszukania.

35-latkowi grozi odpowiedzialność karna m.in. za bezprawne uzyskanie cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, a także wprowadzenia do obrotu towarów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym. W związku z takimi zarzutami może mu grozić kara wysokiej grzywny i pozbawienia wolności.

(pap/ls)

Więcej w policja, Ełk, zatrzymanie, nielegalne oprogramowanie, cd
Po akcji CBA gminą Stawigudą kieruje zastępca wójta

Nie milkną komentarze w sprawie zatrzymania przez CBA wójt Stawigudy Ireny D., sekretarza tej gminy Iwony K. oraz inspektora olsztyńskiej delegatury NIK. W czwartek (1 grudnia)...

Zamknij
RadioOlsztynTV