Bp A. Trochanowski: Polska nie otworzyła obozów dla uchodźców, ale domy i serca
– Rok czasu zmagania się z agresorem, który przyszedł, by zabijać, gwałcić i grabić. To zostaje. To wielka trauma – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn biskup Arkadiusz Trochanowski, biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego.
Dziś 24 lutego. Mija rok od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Biskup Arkadiusz Trochanowski twierdzi, że cały świat zapamięta także niesamowitą postawę Polaków.
Cały świat nie wierzył w to i chyba jeszcze nie wierzy, że Polska nie tworzyła obozów dla uchodźców, ale otworzyła swoje domy i serca dla tych, których nie znali. Po kilku dniach ci obcy stali się domownikami. Można powiedzieć, że stali się rodziną.
Biskup Trochanowski zwrócił też uwagę na bohaterską postawę ukraińskich żołnierzy. – Dziś wszyscy się nią zachwycają. To armia, która potrafi przez rok odpierać różne ataki rosyjskiego agresora – mówił.
– Ta wojna skończy się, kiedy Rosjanie wyjdą z Ukrainy i kiedy rosyjskie społeczeństwo zrozumie, że nie może słuchać takich przywódców, jakich ma – ocenił w Porannych Pytaniach biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej. Pod koniec audycji hierarcha skierował specjalne podziękowania do – jak to określił – „całego społeczeństwa polskiego”.
Za ogromną empatię, pomoc, miłość wyrażoną wobec narodu ukraińskiego, za otwarcie swoich serc, za to, że naród polski stoją razem z Ukrainą i w ten sposób wyraża swoją solidarność. Za to bardzo serdecznie dziękuję
– mówił bp Arkadiusz Trochanowski.
Dla wiernych Kościoła greckokatolickiego dziś dzień „modlitwy, postu i miłosierdzia”. W wielu miejscach w regionie odbędą się spotkania modlitewne.
Na godzinę 11 w cerkwi katedralnej w Olsztynie zaplanowano nabożeństwo żałobne w intencji tych, którzy zginęli na wojnie. Po południu w Ostródzie zostanie poświęcony ambulans, który pojedzie do Ukrainy, a potem o godzinie 16.45 będzie miało miejsce ekumeniczne nabożeństwo wspólnot chrześcijańskich. O godzinie 18 w olsztyńskiej auli im. Anny Wasilewskiej rozpocznie się natomiast koncert „Solidarni z Ukrainą”. Zaś o godzinie 20 w kaplicy jerozolimskiej przy ul. Grunwaldzkiej zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji pokoju na świecie, a zwłaszcza w Ukrainie.
W Porannych Pytaniach odniósł się także do postawy hierarchów Kościoła prawosławnego, w tym skandaliczną treść listu metropolity Sawy do patriarchy Cyryla. Jak stwierdził „coś takiego nie powinno mieć miejsca i wymaga krytycznego osądzenia”.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski