Bliższe Spotkania (Radio Elbląg) – 20.08.2020
Aneta Pastuszka i Robert Lesiński zaprosili na Bliższe Spotkania w Radiu Elbląg. Wspólnie z gośćmi rozmawiali o niemarnowaniu jedzenia, kinach w czasie pandemii, o badaniach archeologicznych w Janowie Pomorskim, a także o mieszkaniu w kamperze.
Statystyczny Polak rocznie marnuje blisko 250 kilogramów żywności – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Ten wynik plasuje nasz kraj na piątym miejscu w Unii Europejskiej. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce i warzywa oraz wędliny.
Największym źródłem strat artykułów spożywczych jest gospodarstwo domowe, mające ponad 50 procent udziału w ogółem marnowanej żywności. Co zrobić, by nie wyrzucać, nie marnować jedzenia? Odpowiedzi na to pytanie gospodarze audycji szukali z Teresą Bocheńską, prezes elbląskiego banku żywności.
Koronawirus swoją obecność zaznaczył w każdej dziedzinie życia. Również w kulturze i kinematografii. Z Natalią Piotrowską kierowniczką Kina Światowid Aneta Pastuszka i Robert Lesiński rozmawiali o tym, czy kino tradycyjne w dobie pandemii cieszy się popularnością, czy jednak wolimy alternatywne formy jak kino samochodowe, kino plenerowe, czy kino domowe.
Marek Jagodziński, archeolog z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, w 1981 roku odnalazł nad brzegiem jeziora Druzno poszukiwaną od stuleci skandynawską osadę Truso. Od tego czasu miejsce to badano pod wieloma kątami. Udało się znaleźć odpowiedzi na różne pytania, jednak zagadką pozostawała lokalizacja cmentarzyska związanego z osadą. Teraz ma się do zmienić. Gość audycji opowiedział o badaniach archeologicznych w Janowie Pomorskim.
Przygotowanie samochodu przed podróżą zajmuje sporo czasu, a co kiedy samochód dostawczy trzeba przerobić na mieszkanie? Takiego wyzwania podjął się Marcin Janicki – „Vincent van” z Fromborka, który kilka lat temu zdecydował się mieszkać i podróżować kamperem. Zamiast kupować gotowy samochód stworzył kampera skrojonego na swoją miarę. I to dosłownie.
Redakcja: K. Ośko