Bliższe Spotkania – 31.08.2020
Powrót do szkoły, rodzinne korzenie, PAN – wykłady naukowe na antenie – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Izabela Malewska.
W Poradniku Turysty sprawdzała, co o nas mówi sposób spędzania wolnego czasu i jak najlepiej wypoczywać według dzieci.
Dziś ostatni dzień wakacji. Jutro dzieci i młodzież wracają do szkolnych ławek, ale na trochę innych zasadach. Epidemia koronawirusa sprawiła, że nie będzie uroczystych apeli, na których spotykały się wszystkie klasy. Dzieci będą rozpoczynać indywidualnie rok szkolny – tylko ze swoimi kolegami z klasy i wychowawcą. Czy się cieszą z powrotu do szkoły? – Julia i Sebastian, najmłodsi uczniowie.
A co sądzą starsi, czy też nie mogą doczekać się rozpoczęcia nowego roku szkolnego? – Kaja i Paula, uczennice klasy szóstej.
Koronawirus nie ustępuje. To będzie bardzo trudny rok dla szkół – z nowymi wyzwaniami. Jakie obostrzenia czekają nas w tym roku szkolnym, czego się boimy, jakie są wątpliwości? Odpowiadał Marek Wąsik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie.
Tyle dzieci i dyrekcja szkoły, a co na to rodzice?
W Polsce od pewnego czasu tworzenie drzewa genealogicznego stało się bardzo modne. Coraz częściej jesteśmy ciekawi jak kształtowały się losy naszej rodziny, skąd pochodzimy. Jednak niewielu z nas może pochwalić się znajomością historii swoich przodków do kilku pokoleń wstecz. Jak to zrobić radził Rafał Gelo z Archiwum Państwowego w Olsztynie.
Co warto jeść i dlaczego? – na te pytania odpowiedzą naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie w „Radiowej Akademii Zdrowego Odżywiania”.
Radio Olsztyn przygotowało cykl 10 audycji, w którym naukowcy przybliżą fakty i ciekawostki dotyczące zdrowego odżywiania, a także – co ważne – rozprawią się z powszechnymi mitami na temat żywności i żywienia. Zaczynamy od ryb, których Polacy zdecydowanie jedzą zbyt mało. Z dr hab. inż. Radosławem Kowalskim z z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie rozmawiała Dorota Grzymska.
Redakcja: K. Ośko za D. Kucharzewska