Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe spotkania – 18.11.2019 r.

Monety kolekcjonerskie oraz krótszy tydzień pracy – to tematy, na które z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.

Monety kolekcjonerskie

Najdroższa polska moneta to 100 dukatów Zygmunta III Wazy wybita w mennicy bydgoskiej w 1621 roku. Na aukcji w USA została sprzedana za ponad 2 miliony dolarów i jest jedną z najbardziej wartościowych monet kolekcjonerskich na świecie.

W Polsce szybko przybywa osób zainteresowanych zbieraniem monet kolekcjonerskich. Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – Wojciech Korfanty: srebrną o nominale 10 złotych i złotą o nominale 100 złotych.

Czym są monety kolekcjonerskie, od czego zależy wartość takich monet i jakie mają zabezpieczenia – mówiła Anna Karpiak-Olszewska z Narodowego Banku Polskiego.

Posłuchaj rozmowy

Krótszy tydzień pracy

W Japonii Microsoft przeprowadził eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy, od poniedziałku do czwartku po osiem godzin dziennie. Okazało się, że wydajność wzrosła o kilkadziesiąt procent. W Polsce obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Jednak z badań wynika, że Polacy spędzają w pracy przeciętnie 42 godziny tygodniowo, a rocznie 1792 godziny. Stąd powraca pomysł skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin.

Czy to dobry pomysł? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć Rafał Laskowski z Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Łukasz Sztych – zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D. Kucharzewska

 

Więcej w praca, monety
W Polsce pracuje ponad milion imigrantów. Najwięcej jest obywateli Ukrainy

W polskiej gospodarce pracuje obecnie ponad milion imigrantów - poinformował zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski. Napięcia na rynku pracy są w dużym stopniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV