Bliższe Spotkania – 07.04.2022
O problemie bezdomności, sytuacji pożarowej w lasach, Operacji Czysta Rzeka oraz otyłości u dzieci rozmawiały z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.
W woj. warmińsko-mazurskim na koniec 2021 roku służby socjalne doliczyły się tysiąca stu sześćdziesięciu sześciu osób bezdomnych. To mniej więcej średnia krajowa. Liczba osób bezdomnych w regionie od lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Według danych służb socjalnych najwięcej bezdomnych – 151 osób, przebywa w Elblągu, 80 w Olsztynie, 64 w Iławie, najmniej zaś w Lubawie i Nidzicy – po 19 osób. „Niepokój budzi fakt, że problem ten dotyka również 10 dzieci” – stwierdzono w raporcie o bezdomności przygotowanym przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
Jak wygląda sytuacja w olsztyńskim schronisku dla osób bezdomnych i czy zniesiono większość obostrzeń związanych z COVID-19? Czy problem z liczbą podopiecznych zniknął wraz z nadejściem wiosny? Wyjaśnił Robert Kuchta, dyrektor olsztyńskiego schroniska dla bezdomnych.
Lasy Państwowe rozpoczynają sezon obserwacji przeciwpożarowych. To właśnie wiosna jest czasem, kiedy to zagrożenie leśnicy odnotowują najwięcej zdarzeń. Wczesną wiosną wszystko jest wysuszone – liście, trawy czy gałęzie na dnie lasu. Czy ostatnie opady poprawiły sytuację w lasach? Mówił o tym Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Olsztynie.
Woda jest niezbędna do życia. Jej rolą w organizmie człowieka jest nie tylko nawadnianie komórek i tkanek – woda reguluje również procesy metaboliczne, pomaga w przyswajaniu substancji odżywczych i rozrzedza krew, zapobiegając tym samym zakrzepicy i nadciśnieniu. Woda stanowi 60-70 proc. masy dorosłego człowieka, 75 proc. masy dziecka, a w przypadku noworodka ponad 80 proc.
Rusza ogólnopolska akcja sprzątania Operacja Czysta Rzeka. Powstają lokalne sztaby, które będą koordynować akcje u siebie w regionie. Mogą się zgłaszać także wolontariusze. O szczegółach powiedziała rzecznik akcji Operacja Czysta Rzeka – Izabela Sałamacha.
Opublikowany pod koniec lutego raport Narodowego Funduszu Zdrowia i GUS o szkodliwości jedzenia cukru nie pozostawia złudzeń – już niemal 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego i długie godziny przed komputerem, nasze dzieci mają poważną chorobę gwarantowaną. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie rozpoczął szeroko zakrojone działania mające na celu profilaktykę i zmiany nawyków żywieniowych. Mówiła o nich Aleksandra Kuczko z warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Autor: I. Malewska, M. Sadowska-Bartoszewicz
Redakcja: K. Ośko