Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe Spotkania – 07.04.2022

Fot. fotolia

O problemie bezdomności, sytuacji pożarowej w lasach, Operacji Czysta Rzeka oraz otyłości u dzieci rozmawiały z gośćmi Bliższych Spotkań Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.

W woj. warmińsko-mazurskim na koniec 2021 roku służby socjalne doliczyły się tysiąca stu sześćdziesięciu sześciu osób bezdomnych. To mniej więcej średnia krajowa. Liczba osób bezdomnych w regionie od lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Według danych służb socjalnych najwięcej bezdomnych – 151 osób, przebywa w Elblągu, 80 w Olsztynie, 64 w Iławie, najmniej zaś w Lubawie i Nidzicy – po 19 osób. „Niepokój budzi fakt, że problem ten dotyka również 10 dzieci” – stwierdzono w raporcie o bezdomności przygotowanym przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Jak wygląda sytuacja w olsztyńskim schronisku dla osób bezdomnych i czy zniesiono większość obostrzeń związanych z COVID-19? Czy problem z liczbą podopiecznych zniknął wraz z nadejściem wiosny? Wyjaśnił Robert Kuchta, dyrektor olsztyńskiego schroniska dla bezdomnych.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Lasy Państwowe rozpoczynają sezon obserwacji przeciwpożarowych. To właśnie wiosna jest czasem, kiedy to zagrożenie leśnicy odnotowują najwięcej zdarzeń. Wczesną wiosną wszystko jest wysuszone – liście, trawy czy gałęzie na dnie lasu. Czy ostatnie opady poprawiły sytuację w lasach? Mówił o tym Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Olsztynie.

 

Woda jest niezbędna do życia. Jej rolą w organizmie człowieka jest nie tylko nawadnianie komórek i tkanek – woda reguluje również procesy metaboliczne, pomaga w przyswajaniu substancji odżywczych i rozrzedza krew, zapobiegając tym samym zakrzepicy i nadciśnieniu. Woda stanowi 60-70 proc. masy dorosłego człowieka, 75 proc. masy dziecka, a w przypadku noworodka ponad 80 proc.

Rusza ogólnopolska akcja sprzątania Operacja Czysta Rzeka. Powstają lokalne sztaby, które będą koordynować akcje u siebie w regionie. Mogą się zgłaszać także wolontariusze. O szczegółach powiedziała rzecznik akcji Operacja Czysta Rzeka – Izabela Sałamacha.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Opublikowany pod koniec lutego raport Narodowego Funduszu Zdrowia i GUS o szkodliwości jedzenia cukru nie pozostawia złudzeń – już niemal 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego i długie godziny przed komputerem, nasze dzieci mają poważną chorobę gwarantowaną. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie rozpoczął szeroko zakrojone działania mające na celu profilaktykę i zmiany nawyków żywieniowych. Mówiła o nich Aleksandra Kuczko z warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska, M. Sadowska-Bartoszewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezdomność, lasy, otyłość, Bliższe spotkania
Bliższe Spotkania – 06.04.2022

Wielkanocna akcja Radia Olsztyn, socjalna środa oraz harcerska pomoc Ukrainie - o tym w Bliższych Spotkaniach. Z gośćmi rozmawiała Izabela Malewska. #akcjaWielkanoc to świąteczna propozycja Radia...

Zamknij
RadioOlsztynTV