Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Blisko 1,8 mld zł dla regionu. Trwają negocjacje zarządu województwa z UE
Zakończyła się pierwsza runda negocjacji, które z Komisją Europejską prowadzi Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Chodzi o blisko 1,8 mld euro z nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 – poinformował w czwartek marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Jak przekazano, marszałek Gustaw Marek Brzezin stał na czele delegacji samorządu województwa warmińsko-mazurskiego do Brukseli. Zespół negocjacyjny wrócił do kraju w czwartek.
Wiele udało się uzgodnić, ale są różnice, o które musimy dla regionu powalczyć
– podkreślił Brzezin cytowany w czwartkowej informacji prasowej zarządu województwa.
Intensywne rozmowy w merytorycznej i przyjaznej atmosferze trwały 7 godzin. Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa
– dodał.
Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski w Olsztynie przekazał, że Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027 wynoszą 1 mld 785 mln 884 tys. 688 euro, z czego 1 mld 297 mln 128 tys. 303 euro stanowić ma Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a 488 mln 756 tys. 385 euro – Europejski Fundusz Społeczny.
Negocjacje dotyczą zgody Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie projektów strategicznych i priorytetowych, jakie zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zawarł w nowym programie regionalnym, a także kształtu Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.
Na projekty strategiczne w regionie zaplanowano 480 mln euro. Mają zostać przeznaczone m.in. na Centrum Urazowe przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce, rozwój Ekonomicznej Strefy Awiacji przy lotnisku w Szymanach, modernizację Olsztyńskiego Planetarium, Europejskie Centrum Copernicus we Fromborku, Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego, rozwój Szlaku Kopernikowskiego, parki krajobrazowe, budowę nowego przebiegu ul. Bałtyckiej w Olsztynie, poprawę dostępności komunikacyjnej subregionu EGO (Ełk, Gołdap, Olecko) czy Port Morski w Elblągu.
Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa. Największe rozbieżności budzi kwestia projektu Port Morski w Elblągu. Tu strony pozostały przy swoich odmiennych stanowiskach
– wskazał marszałek Brzezin w czwartek.
Ustaliliśmy, że potrzeba w tym zakresie rozmów na wyższym szczeblu. W dodatkowym uzgodnieniu pozostają również kwestie inwestycji w obszarach Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Elbląskiego
– dodał.
Ostateczny termin zakończenia negocjacji ustalono na 24 października.
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski