Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Black Sands

„Czarne Piaski” to fikcyjna plaża gdzieś na prowincji w Islandii i tytuł serialu kryminalno-obyczajowego rodem właśnie z Islandii.

Jestem absolutnym fanem Islandii, choć mam kilka zastrzeżeń. Pierwsze dotyczy klimatu – pogoda jest tu zbyt wymagająca jak na moje możliwości; a drugi to dosyć ponury nastroju, który panuje w tym skandynawskim kraju. Jednak chętnie odwiedzę Islandię, ale do zamieszkania tam absolutnie się nie palę. Chętnie też oglądam dokumenty o Islandii i równie chętnie seriale kryminalno-obyczajowe.

Jak wspomniałem „Black Sands” to historia kryminalna rozgrywająca się gdzieś na prowincji w północnej części Islandii. Giną młode kobiety – turystki, zwiedzające intrygującą krainę o urzekających krajobrazach. Śledztwo prowadzi lokalna, prowincjonalna policja i zaczyna się akcja. Poznajemy dosyć szczególnie postaci, bo mamy do czynienia z wyjątkowymi osobami, zarówno wśród policjantów, jak i cywili. Każdy nosi w sobie jakąś tajemnicę, jakieś niedopowiedzenie, mroczna przeszłość cały czas wpływa na teraźniejszość i postępowanie bohaterów. Ogólnie można powiedzieć, że społeczność lokalna została ciekawie i drobiazgowo pokazana. Lekarz o zadumanym spojrzeniu, pastorka zalękniona i przepraszająca za swoje czyny, policjant, skrywający tajemnice związane z nierozwiązanymi sprawami morderstw. Mamy tu i obyczajowe osobliwości, solidny akcent polski – jedna z bohaterek jest Polką i gra ją polska aktorka i do tego mówi po polsku. Polacy to w Islandii największa mniejszość narodowa. Skoro mowa o mniejszościach, to także jest tu mowa o miłości inaczej – to wyjątkowo często poruszany temat, ale nie jest on na pierwszym planie, raczej jako poboczny wątek.

Narracja serialu jest dosyć powolna i jest to typowa opowieść w stylu Noir, bez optymistycznych fanfar i cudownych scenariuszowych wolt. To opowieść o zbrodni, ludzkim nieszczęściu, miłości niemożliwej do spełnienia. O tym, jak klątwa przechodzi z pokolenia na pokolenie i jak trudno wyrwać się z małomiasteczkowych schematów, w których zło rozgrywa się na oczach wszystkich i nikt nic nie mówi, nie reaguje, co zazwyczaj bardzo źle się kończy, nie tylko w Skandynawii. Ciekawa historia z możliwym kolejnym sezonem.

Jeszcze jedna uwaga – w serialu gra policjantkę Anitę – główną bohaterkę zdecydowanie przyciągająca wzrok, urocza Aldis Amah Hamilton – zrobi karierę, nie mam wątpliwości.

Ostatnio przeczytałem nową powieść Marka Krajewskiego „Błaganie o śmierć”. To kolejna, a zarazem ostatnia już opowieść z życia komisarza Eberharda Mocka – policjanta z Wrocławia. To dla mnie bardzo dobra wiadomości, bo czułem się już po prostu zmęczony rozterkami i ekscesami słynnego śledczego. Trzeba stworzyć nową postać i nowe realia.

Kinoman

ZOBACZ TAKŻE

  • ReykaReyka "Reyka" to imię bohaterki serialu i tytuł serialu wyprodukowanego przez studio […]
  • NajmroNajmro Opowieść o Zdzisławie Najmrodzkim - notorycznym złodzieju i mistrzu ucieczek z miejsc […]
  • Na Wielkanoc… do ChorwacjiNa Wielkanoc… do Chorwacji Oczywiście nikt, nigdzie nie wyjedzie, bo mamy czasy takie a nie inne i siedzimy w […]
  • Nadejdzie dzieńNadejdzie dzień "Nadejdzie dzień" to tytuł dosyć nowego hiszpańskiego serialu obyczajowego, […]
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zaawansowane prace przy budowie zapory na granicy z Rosją

Coraz bardziej zaawansowana jest budowa zapory na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Powstaje tam ogrodzenie z drutu ostrzowego, o docelowej wysokości 2,5 metra. Budowa ma związek...

Zamknij
RadioOlsztynTV