Biała wstążka, grooming, stalking – czyli o przemocy
Chrońmy szczęśliwe dzieciństwo – pod takim hasłem w Gierłoży odbywa się trzecia konferencja popularyzująca kampanię Białej Wstążki.
Organizatorzy chcą, żeby noszenie białej wstążki było symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn względem kobiet. Ma być też osobistym zobowiązaniem noszącego wstążkę mężczyzny, że nigdy nie będzie akceptować ani milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Często przemoc dotyczy także rodziny, a co za tym idzie dzieci. Uczestnicy konferencji zastanawiają się jak prawo może chronić skrzywdzone dzieci.
Wśród prelegentów jest między innymi sędzia Anna Maria Wesołowska. Ma ona niemal 30-letni staż i wielokrotnie na sali sądowej miała do czynienia z problemem przemocy domowej, stąd ogromna wiedza na temat nowych form przemocy takich jak: grooming – czyli uwodzenie i internecie, stalking – czyli nękanie, czy stosowaną w internecie cyberprzemoc.
Anna Maria Wesołowska podkreśla, że co roku 40 tysięcy dzieci jest krzywdzonych fizycznie. Sędzia zauważa, że przemoc wobec matki, jest aktem uderzającym także w dziecko:
Problemy psychiki skrzywdzonego dziecka przybliżyła Joanna Zmarzlik – psychoterapeutka z fundacji Dzieci Niczyje. Pokazywała m.in. jak dramatyczne skutki może nieść za sobą przemoc stosowana wobec najmłodszych.
Międzynarodowa kampania zwraca uwagę na to, że przemoc wobec innych jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad domownikiem grozi 5 lat pozbawienia wolności. (bsc za grzym)