Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nosząc białe wstążki sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet

Ponad 50 instytucji z Warmii i Mazur włączyło się w kampanię Białej Wstążki. Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

25 listopada to Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Ponad 50 instytucji z Warmii i Mazur, samorząd województwa, samorządy lokalne i organizacje pozarządowe włączyły się w kampanię Białej Wstążki.

Kobiety najczęściej są ofiarami przemocy domowej. Na Warmii i Mazurach w minionym roku policjanci interweniowali w takich sprawach ponad 4 tysiące 300 razy, w tym roku liczba ta będzie większa. Tylko do końca października było prawie 4 tysiące 300 interwencji, z czego w ponad 2 tysiące 700 przypadkach dotyczyły one przemocy wobec kobiet – mówi aspirant Joanna Radek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie:

00:00 / 00:00

25 listopada to także pierwszy z 16 Dni Walki z Przemocą ze Względu Na Płeć. Fundacja Inicjatywa Kobiet Aktywnych w Olsztynie zaprasza na bezpłatne konsultacje prawne – mówi sekretarz fundacji Monika Falej:

00:00 / 00:00

Międzynarodowa kampania zwraca uwagę na to, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad domownikiem grozi 5 lat pozbawienia wolności.

Ponad 50 instytucji z Warmii i Mazur, włączyło się w kampanię Białej Wstążki

Dzień Białej Wstążki – to jedna z największych akcji skierowanych do mężczyzn sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet. Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

To jedna z największych akcji skierowanych do mężczyzn sprzeciwiająca się przemocy wobec kobiet. Dzień Białej Wstążki organizuje po raz pierwszy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie. W Starostwie Powiatowym w Olsztynie pracownicy Centrum wpinają mężczyznom białe wstążki. Przez kilkadziesiąt minut od rozpoczęcia akcji otrzymało je 20 mężczyzn.

Reakcje są różne, ale zdecydowana większość panów solidaryzuje się z akcją – powiedziała Jolanta Włodarska z PCPR. W olsztyńskim starostwie jest też specjalny punkt informacyjny z ulotkami i plakatami. Olsztyńskie PCPR prowadzi Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który ma trzy punkty – w Biskupcu, Dobrym Mieście i Olsztynku. W tym roku trafiło tam 6 kobiet i 12 dzieci, które doświadczyły przemocy mężczyzn. Z porad psychologa i prawnika skorzystało natomiast 31 kobiet.

W najbliższą środę 27 listopada w Kętrzynie odbędzie się 3. Wojewódzka Konferencja poświęcona problemom przemocy wobec dzieci w rodzinie.(kwiat/kan/bsc)

Więcej w przemoc
Kobiety walczą o parytety

Przedsiębiorczość kobiet, równouprawnienie - to jedne z głównych tematów Kongresu Kobiet Warmii, Mazur i Powiśla, który odbył się w Olsztynie. Kongres Kobiet w Olsztynie zgromadził kobiety...

Zamknij
RadioOlsztynTV