Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczeństwo na plaży zależy głównie od nas

fot. P. Getka

Trwa czas wakacji i urlopów, co oznacza większy ruch nad jeziorami i większe zaangażowanie służb czuwających nad bezpieczeństwem wypoczywających. To 90 specjalnie przeszkolonych policjantów, którzy patrolują w sezonie wakacyjnym warmińsko-mazurskie jeziora.

– Na razie największy ruch jest w olsztyńskim Centrum Rekreacyjno-Sportowym UKIEL – mówi st. asp. Rafał Jackowski z warmińsko-mazurskiej policji.

Jeżeli chodzi o sezon w Olsztynie, to tutaj najwięcej osób wypoczywa. Nasi funkcjonariusze jak najczęściej sprawdzają plaże, kontrolują, co na tej plaży się dzieje, co się dzieje w wodzie. Również ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających. Pamiętajmy, żeby kąpać się i korzystać tylko z plaż strzeżonych.

00:00 / 00:00

– Nadal największym problemem nad wodą jest alkohol – dodaje Rafał Jackowski.

Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Kolejna to przecenianie własnych umiejętności i brawura. Więc jeśli jesteśmy nad wodą i będziemy korzystać z rekreacji w wodzie i coś wypiliśmy, to nie wchodźmy do wody, bo nigdy nie wiemy, jaka sytuacja w wodzie nas spotka. Woda to żywioł, który nie wybacza błędów.

00:00 / 00:00

Kamizelki asekuracyjne i ratunkowe mogą nam uratować życie. Często jednak są rzucone na pokład, niedoceniane i zabierane tylko po to, żeby uspokoić sumienie. Trzeba też umieć je rozróżniać. – Asekuracyjnych nie polecamy osobom, które nie potrafią pływać – mówi Tomasz Kurowicki z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Asekuracyjne możemy zobaczyć u osób, które uprawiają jakieś sporty wodne – pływają na skuterach, na deskach windsurfingowych. One są trochę mniejsze, po wpadnięciu do wody nie będą nas ustawiały w bezpiecznej pozycji.

00:00 / 00:00

Kamizelka ratunkowa, czyli kapok to zupełnie inny poziom bezpieczeństwa.

Te kamizelki mają pas kroczny. Kamizelka ma kołnierz szyjny. Jeżeli wypadniemy, to ta kamizelka będzie nas unosić, bo z przodu jest też środek wypornościowy, czyli automatycznie ta kamizelka będzie kładła nas na plecy, a ten kołnierz ma powodować, że głowa nie znajdzie się w wodzie. Dla dzieci zawsze używajmy kamizelek ratunkowych.

00:00 / 00:00

Ratownicy apelują również, aby przed wypłynięciem w rejs jakąkolwiek jednostką, nauczyć się podstawowych oznaczeń, do których powinni stosować się wodniacy.

Tylko w weekend w Polsce utonęło 13 osób, a od 1 kwietnia – to już 157 osób.

Autor: M. Świniarski
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, bezpieczeństwo, ratownicy, policjanci, jeziora, plaża miejska, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Muzyka mistrzów inauguruje Olsztyńskie Koncerty Organowe

Występ Sławomira Kamińskiego na organach zainauguruje wieczorem 44. Olsztyńskie Koncerty Organowe. W programie są między innymi utwory Bacha i Nowowiejskiego. Muzyki mistrzów będzie można słuchać przez...

Zamknij
RadioOlsztynTV