Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczeństwo na drogach. ITS postuluje zmiany w przepisach

Dodatkowe szkolenia dla młodych kierowców oraz obniżenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi. Specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego postulują zmiany w przepisach, które poprawiłyby by bezpieczeństwo na drogach.

Zmiany te dotyczyłyby młodych kierowców, a także osób, które się przygotowują do egzaminu. Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu powiedziała, że pożądana jest zmiana systemu szkoleń. Wskazała, że interesującym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowych szkoleń dla kierowców, umożliwiających jazdę z osobą towarzyszącą przez dwa lata przed uzyskaniem pełnych uprawnień, zgodnie z zasadą „zaczynać naukę wcześniej, ale pod kontrolą”. Ten model pozwala na bardziej kompleksowe przygotowanie młodych kierowców do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym, ponieważ obejmuje różnorodne scenariusze drogowe i atmosferyczne, których trudno jest doświadczyć podczas standardowego, 30-godzinnego kursu na prawo jazdy.

Zdaniem ekspertów, pożądane też jest wprowadzenie okresu próbnego dla młodych kierowców, a także obniżenie dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi do zera. Ewa Odachowska-Rogalska z ITS powołuje się na inne kraje Unii Europejskiej, takie jak Niemcy czy Włochy. Jej zdaniem, warte rozważenia jest także wprowadzenie dwóch ograniczeń dla młodych kierowców w pierwszych dwóch latach po uzyskaniu prawa jazdy. Chodzi o zmniejszenie dopuszczalnych limitów prędkości na różnych rodzajach dróg oraz zakaz samodzielnej jazdy w godzinach 22.00-6.00 w celu zapobieżenia sytuacjom, w których niedoświadczeni kierowcy podróżują sami w nocy, na przykład po opuszczeniu miejsca rozrywki. Prowadzenie pojazdu w godzinach nocnych byłoby możliwe w obecności osoby posiadającej prawo jazdy nie krócej niż 5 lat.

Eksperci z ITS postulują także prowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych zarówno dla młodych kierowców, jak i dla seniorów za kierownicą. Takie badania pozwoliłyby między innymi zbadać czas reakcji oraz sprawność podejmowania decyzji.

ITS to państwowy instytut badawczy, zajmujący się między innymi bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz oddziaływaniem transportu na środowisko.

Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko

Więcej w bezpieczeństwo, ITS
W czasie ferii na drogach jest coraz bezpieczniej

Na polskich drogach w czasie ferii zimowych jest bezpieczniej, niż w latach ubiegłych - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Jak podkreślił nadkomisarz Robert Opas z...

Zamknij
RadioOlsztynTV