Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bez marszów, biegów i koncertów. Zobacz, jak mieszkańcy Warmii i Mazur świętują rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada to wyjątkowa data w polskim kalendarzu – Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku, z powodu pandemii i panujących obostrzeń, 102. rocznica nie będzie obchodzona tak jak do tej pory.

Zabrakło uroczystych marszów, koncertów i niepodległościowych biegów. Jedną z form uczczenia Święta Niepodległości jest wywieszenie flag narodowych. W wielu miastach obchody przenoszą się do internetu. Jak świętują mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego?

Olsztyn
Wyjątkowo skromne były wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przyznał, że droga do pełnej wolności i niepodległości Polski była chwilami kręta i wyboista.

00:00 / 00:00

Od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, były również te lepsze czasy – podkreśla Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

Wojewoda uczestniczył we mszy świętej za ojczyznę. Homilię wygłosił metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Następnie uczestnicy rocznicowych uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny oraz tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Pasłęk
W Pasłęku wywieszono polskie flagi. Do tego samego zachęca mieszkańców burmistrz miasta Wiesław Śniecikowski. Poza tym pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zostały złożone kwiaty, a w pasłęckich kościołach odbyły się msze w intencji ojczyzny.

Braniewo
Podobnie świętują mieszkańcy Braniewa. Rano odbyła się msza w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po niej, na Skwerze Sybiraków, złożono kwiaty. W Braniewie zorganizowano także wirtualny bieg pamięci.

Frombork
Frombork z kolei zachęca mieszkańców do przystrojenia balkonów i okien barwami narodowymi, a także do składania kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.

Elbląg
W Elblągu świętowanie odbywa się wirtualnie. Władze Elbląga zachęcają mieszkańców do pokazania jak świętują Niepodległość. Zdjęcia udekorowanych domów i balkonów można przesyłać na profil miasta w mediach społecznościowych. 11 listopada można także wysłuchać koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej „Niepodległa spod smyczków”. Koncert był emitowany w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Elbląg oraz Telewizji Truso TV.

Pieniężno
W Pieniężnie Narodowe Święto Nieodległości rozpoczęła uroczysta msza w intencji ojczyzny, w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła. Następnie mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Dębem Katyńskim, by w ten sposób oddać hołd poległym i pomordowanym za wolność i suwerenność ojczyzny. Po południu przy budynku ratusza odsłonięto historyczny mural upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Jego stworzenie sfinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Fot. A.Pastuszka

W całej Polsce powstało tylko 12 takich murali. Mural przedstawiający marszałka Piłsudskiego powstał w ramach projektu „Warmińskie Pieniężno pamięta o Cudzie nad Wisłą”. Odsłonięcie muralu oraz mapping 3D dotyczący „Cudu nad Wisłą i jego znaczenia dla Polski, Europy i świata” będzie transmitowany w mediach społecznościowych.

Władze Pieniężna zachęcają także do wywieszenia biało-czerwonych flag i odśpiewania, w samo południe, hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Ełk
W Ełku punktualnie o godzinie 11.11 prezydent Tomasz Andrukiewicz w asyście Wojsk Obrony Terytorialnej złożył kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego. W południe odbyła się uroczysta msza święta w katedrze św. Wojciecha.

Nidzica
Podobnie było w Nidzicy. Mszę za ojczyznę odprawiono w kościele św. Wojciecha. Po nabożeństwie samorządowcy złożyli kwiaty pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Giżycko
W Giżycku od godziny 11 do 12 przy pomniku na Skwerze im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru honorową wartę pełnili żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Kwiaty złożyli tam samorządowcy, kombatanci, wojskowi i przedstawiciele giżyckich szkół.

Nowe Miasto Lubawskie
Mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego 11 listopada zazwyczaj gromadzili się przy leśnej kapliczce pod Trzema Dębami. W tym roku odbyła się tylko skromna ceremonia złożenia kwiatów.

Posłuchaj relacji Joanny Golon

00:00 / 00:00

Gołdap
Wirtualnym biegiem zastąpiono tradycyjny Bieg Niepodległości ulicami Gołdapi. Jest jeden warunek: pokonany dystans musi składać się z symbolicznych jedynek nawiązujących do daty 11 listopada. Efekty będzie można zobaczyć na facebookowym profilu Centrum Wolontariatu.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Iława
W Iławie harcerze rozdawali biało-czerwone flagi i kotyliony. Poza tym zaplanowano patriotyczne spotkania z kulturą: koncerty, multimedialne prezentacje i przedstawienia teatralne, które można zobaczyć m.in. na facebookowych profilach: Centrum Kultury w Iławie, Węgorzewskiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku.

Mrągowo
Wyjątkowy marsz niepodległości odbył się natomiast w Mrągowie. Ulicami miasta przejechał korowód aut przybranych w narodowe barwy. Samochody wystartowały o godzinie 11.11 z Placu Piłsudskiego.

Pisz
Niektóre miasta, między innymi Pisz, zachęcają, żeby Święto Niepodległości spędzić indywidualnie i dołączyć do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego. Wspólne muzykowanie rozpoczęło się w południe.

Kętrzyn
W związku z sytuacją epidemiczną, w Kętrzynie nie było oficjalnych uroczystości niepodległościowych. Przed południem burmistrz Ryszard Niedziółka złożył kwiaty pod pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny. Odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny, która była transmitowana w internecie. W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, w Kętrzynie odwołano tradycyjne „Morcinki”, czyli obchody dnia patrona miasta św.Marcina.

Fot. Ł.Sadlak

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio za K.Piasecka/A.Pastuszka/M.Stankiewcz/J.Golon/B. Gajlewska/P. Świniarski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Święto NIepodległości
Czy w szkole w Pieniężnie powstanie radiowęzeł? Pomóc w tym może ogólnopolskie dyktando

Święto Niepodległości można świętować na wiele sposób - na przykład pisząc dyktando. To nowa inicjatywa, do której zachęcają władze Pieniężna. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej...

Zamknij
RadioOlsztynTV