Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Bez marszów, biegów i koncertów. Zobacz, jak mieszkańcy Warmii i Mazur świętują rocznicę odzyskania niepodległości
11 listopada to wyjątkowa data w polskim kalendarzu – Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku, z powodu pandemii i panujących obostrzeń, 102. rocznica nie będzie obchodzona tak jak do tej pory.
Zabrakło uroczystych marszów, koncertów i niepodległościowych biegów. Jedną z form uczczenia Święta Niepodległości jest wywieszenie flag narodowych. W wielu miastach obchody przenoszą się do internetu. Jak świętują mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego?
Olsztyn
Wyjątkowo skromne były wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przyznał, że droga do pełnej wolności i niepodległości Polski była chwilami kręta i wyboista.
Od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, były również te lepsze czasy – podkreśla Artur Chojecki.
Wojewoda uczestniczył we mszy świętej za ojczyznę. Homilię wygłosił metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Następnie uczestnicy rocznicowych uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny oraz tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego.
Pasłęk
W Pasłęku wywieszono polskie flagi. Do tego samego zachęca mieszkańców burmistrz miasta Wiesław Śniecikowski. Poza tym pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zostały złożone kwiaty, a w pasłęckich kościołach odbyły się msze w intencji ojczyzny.
Braniewo
Podobnie świętują mieszkańcy Braniewa. Rano odbyła się msza w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po niej, na Skwerze Sybiraków, złożono kwiaty. W Braniewie zorganizowano także wirtualny bieg pamięci.
Frombork
Frombork z kolei zachęca mieszkańców do przystrojenia balkonów i okien barwami narodowymi, a także do składania kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
Elbląg
W Elblągu świętowanie odbywa się wirtualnie. Władze Elbląga zachęcają mieszkańców do pokazania jak świętują Niepodległość. Zdjęcia udekorowanych domów i balkonów można przesyłać na profil miasta w mediach społecznościowych. 11 listopada można także wysłuchać koncertu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej „Niepodległa spod smyczków”. Koncert był emitowany w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Elbląg oraz Telewizji Truso TV.
Pieniężno
W Pieniężnie Narodowe Święto Nieodległości rozpoczęła uroczysta msza w intencji ojczyzny, w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła. Następnie mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Dębem Katyńskim, by w ten sposób oddać hołd poległym i pomordowanym za wolność i suwerenność ojczyzny. Po południu przy budynku ratusza odsłonięto historyczny mural upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Jego stworzenie sfinansowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
W całej Polsce powstało tylko 12 takich murali. Mural przedstawiający marszałka Piłsudskiego powstał w ramach projektu „Warmińskie Pieniężno pamięta o Cudzie nad Wisłą”. Odsłonięcie muralu oraz mapping 3D dotyczący „Cudu nad Wisłą i jego znaczenia dla Polski, Europy i świata” będzie transmitowany w mediach społecznościowych.
Władze Pieniężna zachęcają także do wywieszenia biało-czerwonych flag i odśpiewania, w samo południe, hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
Ełk
W Ełku punktualnie o godzinie 11.11 prezydent Tomasz Andrukiewicz w asyście Wojsk Obrony Terytorialnej złożył kwiaty przy pomniku Józefa Piłsudskiego. W południe odbyła się uroczysta msza święta w katedrze św. Wojciecha.
Nidzica
Podobnie było w Nidzicy. Mszę za ojczyznę odprawiono w kościele św. Wojciecha. Po nabożeństwie samorządowcy złożyli kwiaty pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego.
Giżycko
W Giżycku od godziny 11 do 12 przy pomniku na Skwerze im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru honorową wartę pełnili żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Kwiaty złożyli tam samorządowcy, kombatanci, wojskowi i przedstawiciele giżyckich szkół.
Nowe Miasto Lubawskie
Mieszkańcy Nowego Miasta Lubawskiego 11 listopada zazwyczaj gromadzili się przy leśnej kapliczce pod Trzema Dębami. W tym roku odbyła się tylko skromna ceremonia złożenia kwiatów.
Posłuchaj relacji Joanny Golon
Gołdap
Wirtualnym biegiem zastąpiono tradycyjny Bieg Niepodległości ulicami Gołdapi. Jest jeden warunek: pokonany dystans musi składać się z symbolicznych jedynek nawiązujących do daty 11 listopada. Efekty będzie można zobaczyć na facebookowym profilu Centrum Wolontariatu.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek
Iława
W Iławie harcerze rozdawali biało-czerwone flagi i kotyliony. Poza tym zaplanowano patriotyczne spotkania z kulturą: koncerty, multimedialne prezentacje i przedstawienia teatralne, które można zobaczyć m.in. na facebookowych profilach: Centrum Kultury w Iławie, Węgorzewskiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku.
Mrągowo
Wyjątkowy marsz niepodległości odbył się natomiast w Mrągowie. Ulicami miasta przejechał korowód aut przybranych w narodowe barwy. Samochody wystartowały o godzinie 11.11 z Placu Piłsudskiego.
Pisz
Niektóre miasta, między innymi Pisz, zachęcają, żeby Święto Niepodległości spędzić indywidualnie i dołączyć do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu narodowego. Wspólne muzykowanie rozpoczęło się w południe.
Kętrzyn
W związku z sytuacją epidemiczną, w Kętrzynie nie było oficjalnych uroczystości niepodległościowych. Przed południem burmistrz Ryszard Niedziółka złożył kwiaty pod pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny. Odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny, która była transmitowana w internecie. W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, w Kętrzynie odwołano tradycyjne „Morcinki”, czyli obchody dnia patrona miasta św.Marcina.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio za K.Piasecka/A.Pastuszka/M.Stankiewcz/J.Golon/B. Gajlewska/P. Świniarski