Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będzie nowy pieszy szlak po Warmii. „Chcemy wypromować jej atrakcje”

Widok na Gietrzwałd. Zdjęcie jest jedynie ilustracją do informacji

Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii, zrzeszające warmińskie miasta, gminy i powiaty, opracowuje pieszy szlak pielgrzymkowy przez tę krainę. Ma on na celu większą promocję historycznej krainy Warmii.

Przewodniczący stowarzyszenia i starosta olsztyński Andrzej Abako mówił, że chodzi o wypromowanie Warmii jako krainy historycznej i promocję jej atrakcji.

Chcemy wypromować Warmię jako krainę historyczną, promować jej atrakcje zarówno związane z zabytkami, jak i produktami, które wytwarzają lokalni rzemieślnicy

– powiedział starosta olsztyński.

Planowany pieszy szlak pielgrzymkowy przez Warmię jest wzorowany na słynnym w Europie szlaku Camino, który prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według podań, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Polski odcinek szlaku Camino przebiega m.in. przez Mazury i Warmię, ale szlak pieszy, nad którym pracuje Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii, nie zawsze się z nim pokrywa.

Podczas spotkania branży turystycznej, które we wtorek odbyło się w Gietrzwałdzie poinformowano, że pieszy odcinek szlaku wyznaczono już na terenie powiatu olsztyńskiego i kętrzyńskiego. Zaczyna się on w Świętej Lipce (czyli na Mazurach) i wiedzie przez gminy: Reszel, Kolno, Jeziorany, Barczewo, Purda, Stawiguda, Olsztynek, Gietrzwałd i Dobre Miasto. Na trasie znalazły się m.in. gotyckie kościoły, zamek biskupi w Reszlu czy sanktuaria, a także szereg kapliczek. Wytyczony odcinek szlaku kończy się we wsi Kochanówka w powiecie lidzbarskim.

Mamy w planach wytyczenie tego szlaku pieszego przez kolejne powiaty leżące na Warmii

– powiedział starosta.

Nowy szlak nie jest jeszcze oznaczony w terenie. Gminy, przez które prowadzi, mają teraz analizować jego przebieg. Natomiast stowarzyszenie chce przygotować aplikację związaną ze zwiedzaniem Warmii i planuje, że uwzględni ona również nowy szlak.

Z analiz wynika, że Gietrzwałd odwiedza rocznie milion pielgrzymów, którzy po zobaczeniu tego miejsca jadą dalej. Chcielibyśmy takich pielgrzymów zatrzymać na Warmii dłużej, choćby 2-3 dni

– powiedział Abako.

Istniejące od trzech lat Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów – Szlak Świętej Warmii zrzesza samorządy leżące na Warmii; jego partnerami są lokalni wytwórcy m.in. wyrobów kulinarnych czy rękodzieła.

Od wielu lat warmińskie samorządy podejmują działania promocyjne, by odróżnić się od otaczających tę krainę ze wschodu, zachodu i południa Mazur. Z przedstawionych na wtorkowym spotkaniu analiz wynika, że na Warmię przyjeżdżają turyści starsi, niż ci odwiedzający Mazury.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Warmia, historia, promocja regionu, Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii, pieszy szlak pielgrzymkowy
Uczczono pamięć Wojciecha Kętrzyńskiego. Zginął za polskość tego regionu

Instytut Północny oraz Towarzystwo Naukowe imienia Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie uczcili pamięć swojego patrona. Podczas wykładów i prelekcji nie brakowało wspomnień o wybitnym etnografie i historyku....

Zamknij
RadioOlsztynTV