Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Będą pieniądze na ratowanie cennych zabytków. Skorzysta ponad sto obiektów
Przyznano dotacje na prace przy ponad stu warmińsko-mazurskich zabytkach. W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało właścicielom zabytków na Warmii i Mazurach 12 milionów złotych.
Kolejne 3 miliony 600 tysięcy złotych rozdzielił zaś warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków. Dzięki temu zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie przy ponad stu obiektach. Na liście najwięcej jest obiektów sakralnych.
Co roku gros pieniędzy przypada właśnie obiektom sakralnym, ze względu na to, że obiekty te są najbogatsze w zabytki, zwłaszcza cenne zabytki ruchome. Wyposażenie kościołów – ołtarze, ławy, organy – to są obiekty, które mają kilkaset lat i jest ich bardzo dużo
– wyjaśnia Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.
Największą dotację – 1 milion 150 tysięcy złotych – przyznano na prace restauratorskie ganków i murów obronnych wraz z Wieżą Kopernika we Fromborku. To kolejny etap renowacji Zespołu Katedralnego we Fromborku.
Przygotowujemy się do roku 2023, czyli 550. rocznicy urodzin kanonika Mikołaja Kopernika, także te prace konserwatorskie są niezbędne
– przekonuje ksiądz doktor Jacek Wojtkowski, proboszcz fromborskiej katedry.
Są też jednak i znacznie mniejsze dotacje, obejmujące dużo mniejsze obiekty. 96 tysięcy złotych przyznano na zabezpieczenie ruin krzyżackiej kaplicy pobitewnej na Polach Grunwaldu, postawionej rok po Bitwie pod Grunwaldem.
Jest to jedyny widoczny ślad w terenie, że ta bitwa odbyła się w tym miejscu. Tam się sypią spoiny, tak się sypią cegły. Ta kaplica naprawdę jest ruiną, a chcemy, żeby była trwałą ruiną
– mówi doktor Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Oprócz dotacji na obiekty sakralne, przyznano także dofinansowanie na m.in. prace w pałacu w Sztynorcie, remont dachu na zamku w Olsztynie, czy dawne holenderskie zabudowania na Żuławach.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy