Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Barwny orszak na ulicach Olsztyna. W największych w regionie ulicznych jasełkach wzięli udział mieszkańcy, aktorzy i wolontariusze

W Olsztynie na czele Orszaku Trzech Króli szli biskup Józef Górzyński, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Wszyscy życzyli uczestnikom Orszaku trwania w wierze i tradycji przodków. Olsztyński Orszak Trzech Króli szedł ulicami miasta po raz siódmy, jego hasło przewodnie to „Cuda, cuda ogłaszają!”. W orszaku, mimo przenikliwego chłodu, wzięła udział rekordowa liczba ludzi. W ocenie zabezpieczających marsz policjantów mogło brać w nim udział około 10 tysięcy osób.

W pochodzie, oprócz Mędrców ze Wschodu szły postacie Jana Pawła II oraz prymasa Tysiąclecia. Jedna ze stacji na trasie marszu była poświęcona wyłącznie prymasowi Wyszyńskiemu. Na końcowej stacji orszaku, którym była stajenka betlejemska arcybiskup warmiński Józef Górzyński powiedział, że „w imieniu pasterzy tego ludu i w imieniu wszystkich wierzących archidiecezji warmińskiej” dziękuje za piękne świadectwo wiary ludu i pasterzy warmińskich przez wieki.

Ślady głębokiej wiary możemy oglądać w takich znakach, jak świątynie. Pokazują one, jak wielka wiara w Ciebie Panie Jezu była u tych, którzy tu przed nami mieszkali

– mówił abp Górzyński i prosił Dzieciątko Jezus „o opiekę, abyśmy potrafili wiarę pojąć, wyrazić i inni by do nas dołączali”.

Przemawiający po biskupie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin przypomniał, że organizowane orszaki są powrotem do przedwojennej tradycji, a w regionie organizuje się ich już blisko 50. Dodał, że Dzieciątku Jezus ofiaruje przede wszystkim pracę samorządową, która jest po to, aby jak najlepiej mogło się żyć mieszkańcom, aby rozwijać region Warmii i Mazur.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz także nawiązał do historii i przypomniał, że celebrowane obecnie tradycje na te ziemie przywieźli rodzice i dziadkowie obecnych mieszkańców w 1945 roku, gdy zasiedlano tzw. poniemieckie ziemie.

Znając swoją historię wspólnota samorządowa nawiązuje dziś do pięknych wartości i tradycji. Życzę, żeby każdy dzień był cudownym świętem, radosnym, żebyśmy się wzajemnie szanowali i zawsze wracali do naszej tradycji i wartości.

W Olsztyńskim Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 50 aktorów amatorów, 400 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 150 wolontariuszy, którzy dbali o porządek. Organizatorzy przygotowali 3 tysiące papierowych koron, 2 tysiące śpiewników z kolędami i tyle samo okolicznościowych kartek z błogosławieństwem metropolity warmińskiego. Były szczodraki – cukierki anielskie i diabelskie, ciastka, gorąca herbata i inne atrakcje. Podczas olsztyńskiego orszaku prowadzono kwestę na stacjonarne olsztyńskie hospicjum dla dzieci.

Po zakończeniu Orszaku Trzech Króli olsztynianie odtańczyli poloneza i śpiewali kolędy na Placu Solidarności. W role dwóch króli wcieli się dziennikarze z Olsztyna. Baltazarem był nasz redakcyjny kolega Marek Lewiński, a Melchiorem dziennikarz TVP Olsztyn Bartosz Gołębiowski.

Posłuchaj relacji Mirosława Sochackiego

Podobnych orszaków przeszło w tym roku 850 w Polsce i 18 poza jej granicami. Na Warmii i Mazurach było ich łącznie 49. Tegorocznym hasłem jasełek był fragment kolędy „Dzisiaj w Betlejem” ze słowami  „Cuda, cuda ogłaszają”.

 

Autor: M.Sochacki/PAP
Redakcja: B.Świerkwoska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, trzej królowie, Orszak Trzech Króli
Komunikacja publiczna w kolejnej podolsztyńskiej gminie. Autobusy wyjadą na trasę jeszcze w styczniu

Po Dywitach i Stawigudzie, także mieszkańcy gminy Jonkowo szybciej dojadą do sąsiednich wiosek i do Olsztyna. Jeszcze w styczniu w Jonkowie uruchomiona zostanie komunikacja publiczna. Radni...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV