Barczewo otworzyło Skarbiec Kultury Europejskiej
W Barczewie uroczyście otwarto Skarbiec Kultury Europejskiej. To największa w mieście galeria sztuki.
Dawno dawno temu… Teren gdzie stoi obecnie Skarbiec był to ogród należący do klasztoru franciszkańskiego. A następnie 28 września 1871 roku Konsystorz Sondermann z Królewca w obecności przedstawicieli diecezji i miejscowych władz poświęcił długo oczekiwaną świątynię.
Na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego wieku nie było już wyznawców tego Kościoła. Świątynia została zdewastowana: zniszczone było wyposażenie i organy, zdemontowano dzwony.
I nastał rok 2014. 10 listopada otworzył się Skarbiec Kultury Europejskiej. Wspaniała architektura zauroczyła wszystkich gości.
Uroczystość uświetnił występ śpiewaczki operowej Ewy Alchimowicz-Wójcik.
Wystąpili także uczniowie i pedagodzy Powiatowej Szkoły Muzycznej w Barczewie. Największe owacje i sympatię publiczności zdobyła Koncertowej Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie pod dyrekcją Janusza Cieplińskiego.
W Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie otwarto pierwszą wystawę, na której zaprezentowano prace: Izabelli Janiszewskiej- Obarek, Agnieszki Przełomiec, Jana Przełomca, Agnieszki Makowicz, Jarka Puczela i Zbigniewa Kozłowskiego.
Gościem honorowym był Jan Nowowiejski, syn Feliksa Nowowiejskiego.
Skarbiec Kultury Europejskiej mieści się w dawnym Kościele Ewangelickim przy ul. Grunwaldzkiej. Gmach, który przeszedł gruntowną renowację jest największą w Barczewie galerią sztuki, salą koncertową, miejscem, gdzie odbywać się będą warsztaty i seminaria. Odnowienie obiektu, w którym teraz mieści się Skarbiec Kultury Europejskiej, zajęło rok. Praca, szczególnie konserwatorów, była bardzo mozolna i trudna, bo oryginalny wystrój kościółka został przez lata bezmyślnie zdewastowany.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
(grzym/bsc)