Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Awans UWM w rankingu Perspektywy 2020. Siódme miejsce wśród uniwersytetów i 26. wśród wszystkich polskich uczelni

fot. Przemysław Getka

Siódme miejsce wśród polskich uniwersytetów i 26. wśród wszystkich polskich uczelni. Tak wygląda pozycja UWM w najnowszym rankingu polskich szkół wyższych fundacji „Perspektywy”.

Po raz 21. Fundacja „Perspektywy” opublikowała Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020. UWM awansował z 9. na 7. miejsce, wyprzedzając m.in. Uniwersytet Gdański (8. miejsce) i SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie (9. miejsce). Na czele znalazł się Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski, a na trzecim – Politechnika Warszawska. W tej kategorii ocenianych było 21 uniwersytetów. Olsztyńska uczelnia dobrze wypadła także w ogólnej klasyfikacji, awansując z 31. na 26. pozycję.

Największym atutem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest wysoko wykfalifikowana kadra dydaktyczna. Potwierdza to 4. pozycja w rankingu pod względem warunków kształcenia. Tu wyprzedzają nas tylko: Uniwersytet Jagielloński , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski.

Ranking Kierunków Studiów objął 70 najpopularniejszych kierunków studiów. Przygotowanie go wymagało od kapituły i analityków z „Perspektyw” szczególnego wysiłku związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” z 20 lipca 2018 roku.

W tym rankingu w pierwszej „10″ w Polsce znalazło się aż 12 kierunków UWM. Przed rokiem było ich 10. Najwyżej sklasyfikowanym kierunkiem na UWM jest zajmująca 2. miejsce w Polsce zootechnika. Na 3. miejscu uplasowała się weterynaria, a na 4. architektura krajobrazu oraz kierunki rolnicze i leśne. 5. miejsce w Polsce zajmuje dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Z kolei na 6. m. w Polsce znalazły się aż 3 kierunki: geodezja i kartografia, kierunki o żywności i żywieniu oraz lekarski. Na 7. m. w Polsce jest inżynieria środowiska, a na 8. – pedagogika specjalna. 9. m. zajmują teologia i politologia. Tuż za pierwszą 10 – na 11. M. – uplasowały się: biologia, biotechnologia, pielęgniarstwo, a także turystyka i rekreacja. W rankingu, łącznie znalazło się 27 kierunków prowadzonych na UWM.

 

Redakcja: A. Chmielewska za uwm.edu.pl

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM
Prawie 300 osób śledziło debatę w sprawie drogi ekspresowej S16. Dyskusja została przeniesiona do internetu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała zapis debaty dotyczącej budowy jednej z najważniejszych arterii regionu. GDDKiA wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim zorganizowała w połowie czerwca debatę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV