Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Awans płk. Mirosława Brysia. Będzie odpowiadał za rekrutację w polskim wojsku

Fot. MON

Płk Mirosław Bryś został wyznaczony w poniedziałek decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka na stanowisko dyrektora biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, jednocześnie został pełnomocnikiem szefa MON ds. utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Szef MON Mariusz Błaszczak wręczył decyzję płk. Brysiowi w poniedziałek, w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, otwierając konferencję „Ustawa o obronie Ojczyzny – Nowa Siła Wojska Polskiego”.

Płk Bryś był dotychczas dowódcą 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W jego biogramie na stronach 4. Brygady OT podano, że szlify zdobywał w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, dowodził 6 batalionem powietrznodesantowym. Ma też doświadczenie misyjne: z Iraku i Afganistanu.

Jednocześnie MON poinformowało w poniedziałek, że dotychczasowy szef biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” gen. bryg. Artur Dębczak został wyznaczony przez szefa resortu do wykonywania zadań służbowych w Inspektoriacie Wsparcia Sił Zbrojnych.

Generał będzie odpowiedzialny za zapewnienie systemu logistycznego dla zwiększonej liczby żołnierzy po wprowadzeniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

– poinformowało w poniedziałek MON na Twitterze.

Powołanie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zapisano w uchwalonej przez Sejm i podpisanej 18 marca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o obronie ojczyzny. Na mocy tej ustawy znosi się: szefów wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komendantów uzupełnień, tworzy się: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz wojskowe centra rekrutacji. Wojewódzkie sztaby wojskowe przekształca się w Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a wojskowe komendy uzupełnień – w wojskowe centra rekrutacji.

Celem tych zmian jest m.in usprawnienie procesu rekrutacji i zwiększenie liczebności polskiej armii – w założeniach MON ma ona docelowo liczyć 300 tys. żołnierzy. Resort obecnie zakłada, że będzie to 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa wejdzie w życie (z wyjątkiem dwóch artykułów) 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

 

Autor: K. Kowalczyk (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mariusz Błąszczak, płk Mirosław Bryś, minister obrony narodowej
Szef MON zapewnił w Bemowie Piskim o bezpieczeństwie Polski. Dziś 23. rocznica wstąpienia do NATO

"Polska jest bezpieczna. Również dlatego, że jest w Sojuszu Północnoatlantyckim" - mówił w Bemowie Piskim koło Orzysza Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony spotkał...

Zamknij
RadioOlsztynTV