Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Awans płk. Mirosława Brysia. Będzie odpowiadał za rekrutację w polskim wojsku
Płk Mirosław Bryś został wyznaczony w poniedziałek decyzją szefa MON Mariusza Błaszczaka na stanowisko dyrektora biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, jednocześnie został pełnomocnikiem szefa MON ds. utworzenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Szef MON Mariusz Błaszczak wręczył decyzję płk. Brysiowi w poniedziałek, w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, otwierając konferencję „Ustawa o obronie Ojczyzny – Nowa Siła Wojska Polskiego”.
Płk Bryś był dotychczas dowódcą 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W jego biogramie na stronach 4. Brygady OT podano, że szlify zdobywał w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, dowodził 6 batalionem powietrznodesantowym. Ma też doświadczenie misyjne: z Iraku i Afganistanu.
Jednocześnie MON poinformowało w poniedziałek, że dotychczasowy szef biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” gen. bryg. Artur Dębczak został wyznaczony przez szefa resortu do wykonywania zadań służbowych w Inspektoriacie Wsparcia Sił Zbrojnych.
Generał będzie odpowiedzialny za zapewnienie systemu logistycznego dla zwiększonej liczby żołnierzy po wprowadzeniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
– poinformowało w poniedziałek MON na Twitterze.
Powołanie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji zapisano w uchwalonej przez Sejm i podpisanej 18 marca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o obronie ojczyzny. Na mocy tej ustawy znosi się: szefów wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komendantów uzupełnień, tworzy się: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz wojskowe centra rekrutacji. Wojewódzkie sztaby wojskowe przekształca się w Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a wojskowe komendy uzupełnień – w wojskowe centra rekrutacji.
Celem tych zmian jest m.in usprawnienie procesu rekrutacji i zwiększenie liczebności polskiej armii – w założeniach MON ma ona docelowo liczyć 300 tys. żołnierzy. Resort obecnie zakłada, że będzie to 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustawa wejdzie w życie (z wyjątkiem dwóch artykułów) 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Autor: K. Kowalczyk (PAP)
Redakcja: M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Szef MON spotkał się z żołnierzami z regionu. Służą na granicy polsko-białoruskiej
- Wojsko podsumowało tegoroczną obowiązkową kwalifikację w województwie
- 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana będzie mieć nowego dowódcę
- Mariusz Błaszczak w Porannych Pytaniach: naszą intencją jest odstraszenie agresora i obrona