Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Archeolodzy odkryli brakujący element tzw. Warmińskich Pompejów
10 lat trwało poszukiwanie szczątków kościoła w tzw. Warmińskich Pompejach. To pierwsza lokalizacja Barczewa, która spłonęła doszczętnie w 1354 roku po najeździe wojsk litewskich książąt Kiejstuta i Olgierda.
Przez dekadę poszukiwań odkryto domostwa, ciągi komunikacyjne, cmentarz, szkielety i mnóstwo artefaktów, ale wciąż nie natrafiano na kościół. Był on brakujących elementem archeologicznej układanki. O najnowszym odkryciu mówił na antenie Radia Olsztyn dr Arkadiusz Koperkiewicz – kierownik wykopaliska.
Mamy relikt, który jest bardzo regularny. Ma około 10 metrów długości. Widzimy pozostałości konstrukcyjne. Mamy element przewróconej ściany, która była stabilizowana gliną
– wyjaśniał archeolog.
Od 10 lat trwają tam wykopaliska osady Wartberg, która była pierwszą lokacją Barczewa. Gród w 1354 roku został doszczętnie spalony w wyniku najazdu wojsk litewskich książąt Kiejstuta i Olgierda. Pożoga spowodowała, że osada została zamknięta w swoistej kapsule czasu. Przez kilka lat poszukiwano miejsca, w którym stał kościół i podczas tegorocznych wykopalisk, na samym początku, miejsce takie odkryto.
Pierwsza lokacja Barczewa (czyli Wartbergu) miała miejsce w 1325 roku, ale po najeździe Litwinów w 1354 roku podjęto decyzję o przeniesieniu miasta, gdzie jest do teraz. Prawa miejskie Barczewo otrzymało w 1364 roku z rąk biskupa warmińskiego Jana Stryprocka.
Projekt „Barczewko – historia ogniem pisana. Średniowieczne zaginione miasto i urbanizacja Puszczy Galindzkiej” powstał w ramach programu Narodowego Centrum Nauki Opus 21 i realizowany jest przez zespół naukowców Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, przy zaangażowaniu specjalistów z Polski, Niemiec, Danii i USA.
Posłuchaj wypowiedzi
Autorka: D. Grzymska
Redakcja: Ł. Sadlak