Archeolodzy i poszukiwacze badają Pola Grunwaldzkie
Prawie 60 historyków, archeologów i badaczy amatorów szuka pozostałości po wielkiej bitwie zakonu krzyżackiego i wojsk polsko-litewskich z 1410 roku.
Tegoroczne badania są prowadzone pod hasłem W poszukiwaniu krzyżackiego oboku i odbywają się na terenach położonych na zachód od kaplicy pobitewnej. Biorą w nich udział poszukiwacze z Polski, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Ubiegłoroczne badania, dzięki swoim wynikom, zostały bardzo pozytywnie ocenione w środowisku naukowym.
Dr Piotr Nowakowski, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem tłumaczy, że pole wciąż nie jest dokładnie przebadane. Tegoroczne badania w Grunwaldzie potrwają do 23 sierpnia.
– W ubiegłym roku udało się znaleźć kilka interesujących przedmiotów – mówi dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, dr Szymon Drej.
Inauguracja badań archeologicznych połączono z obchodami Święta Wojska Polskiego na Polach Grunwaldu. Pokazy walk rycerskich, broni i ptaków drapieżnych – tak obchodzono wojskowe święto w Grunwaldzie.
– Mimo tego, że za czasów rycerskich to święto nie istniało, Grunwald również jest miejscem, w którym Polska odniosła wielki sukces – podkreślają turyści odwiedzający pole bitwy i Mariusz Jankowski, rekonstruktor z Konwentu św. Piotra w Olsztynku.
Zdaniem osób odwiedzających Grunwald jest to jedno z najbardziej patriotycznych miejsc w Polsce.
(lew/kpias/bsc)