Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archeolodzy i poszukiwacze badają Pola Grunwaldzkie

Na Polach Grunwaldzkich rozpoczęły się badania z udziałem archeologów i poszukiwaczy-amatorów

Prawie 60 historyków, archeologów i badaczy amatorów szuka pozostałości po wielkiej bitwie zakonu krzyżackiego i wojsk polsko-litewskich z 1410 roku.

Tegoroczne badania są prowadzone pod hasłem W poszukiwaniu krzyżackiego oboku i odbywają się na terenach położonych na zachód od kaplicy pobitewnej. Biorą w nich udział poszukiwacze z Polski, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Ubiegłoroczne badania, dzięki swoim wynikom, zostały bardzo pozytywnie ocenione w środowisku naukowym.

Dr Piotr Nowakowski, kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem tłumaczy, że pole wciąż nie jest dokładnie przebadane. Tegoroczne badania w Grunwaldzie potrwają do 23 sierpnia.

00:00 / 00:00

– W ubiegłym roku udało się znaleźć kilka interesujących przedmiotów – mówi dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, dr Szymon Drej.

Inauguracja badań archeologicznych połączono z obchodami Święta Wojska Polskiego na Polach Grunwaldu. Pokazy walk rycerskich, broni i ptaków drapieżnych – tak obchodzono wojskowe święto w Grunwaldzie.

– Mimo tego, że za czasów rycerskich to święto nie istniało, Grunwald również jest miejscem, w którym Polska odniosła wielki sukces – podkreślają turyści odwiedzający pole bitwy i Mariusz Jankowski, rekonstruktor z Konwentu św. Piotra w Olsztynku.

00:00 / 00:00

Zdaniem osób odwiedzających Grunwald jest to jedno z najbardziej patriotycznych miejsc w Polsce.

Żołnierze pod Grunwaldem. Fot. archiwum RO

Grunwald. Fot. Alicja Kulik

Pola Grunwaldzkie. Fot. A. Skrago

 

(lew/kpias/bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archeolodzy, Grunwald, poszukiwania, Pola Grunwaldzkie, wypokaliska
Jeden mężczyzna utonął, inny jest poszukiwany

47-latek utonął w jeziorze Szyleny w powiecie braniewskim. Wiadomo, że mężczyzna wszedł do wody, bo chciał popływać. Tonącego zauważyli plażowicze. Próbowali mu pomóc i wyciągnęli mężczyznę...

Zamknij
RadioOlsztynTV