Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Anna Bułło: Branża turystyczna na Warmii i Mazurach może skorzystać na pandemii. Posłuchaj Rozmowy Gospodarczej

Anna Bułło – dyrektor regionu warmińsko-mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego w Olsztynie

Gościem Leszka Cimocha w Rozmowie Gospodarczej była Anna Bułło – dyrektor regionu warmińsko-mazurskiego Banku Gospodarstwa Krajowego w Olsztynie.

Bank Gospodarstwa Krajowego został powołany w 1924 roku z inicjatywy ówczesnego premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego. Do dziś jest jedynym bankiem w Polsce należącym do Skarbu Państwa.

Rozmawiano o pomocy BGK przedsiębiorcom w czasie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. Na skutek koronawirusa długi polskich firm wzrosły do 33 miliardów 700 milionów złotych.

Jak wyjaśniła Anna Bułła, Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedaje 10-letnie obligacje na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

BGK wyemitował obligacje na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 za ponad 42 miliardy złotych (…) Ponad 100 milionów wsparło polskie firmy w ramach rządowej pomocy antykryzysowej. Obligacje te były oferowane w identyczny sposób jak obligacje krajowe.

W dobie pandemii Bank Gospodarstwa Krajowego pomaga też branży turystycznej.

Zwłaszcza teraz, wbrew pozorom, Warmia i Mazury mogą skorzystać na sytuacji, która zaistniała. Większość ludzi zdecydowała się na spędzenie urlopu w Polsce i po rejestracjach samochodowych widzimy, że część tych turystów jest u nas. Jeśli chodzi o pomoc BGK, to mamy pożyczkę, która nazywa się „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia”. Można z niej sfinansować budowę, remont, modernizację obiektów noclegowych i gastronomicznych, a także inwestycje w tzw. transport turystyczny (…) Jest to bardzo wygodne finansowanie.

Trzy najważniejsze sektory działania BGK to: gwarancje, dopłaty i pożyczki. Zdaniem dyrektor Anny Bułło najbardziej znana jest gwarancja de minimis.

Udzieliliśmy 13 tysięcy gwarancji de minimis, które zabezpieczały wartość kredytów w wysokości 7 miliardów złotych. Przedsiębiorcy sięgają po nie, ponieważ jak nigdy potrzebują płynności. Wszystkie gwarancje, które miał Bank Gospodarstwa Krajowego zostały właśnie zmienione. Zwiększono też wartość gwarancji de minimis, zrezygnowaliśmy z prowizji, wydłużyliśmy okres jej trwania. To oferta dla małych firm.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Anną Bułło

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gospodarka, Bank Gospodarstwa Krajowego, rozmowa gospodarcza
Milionowe inwestycje i nowe miejsca pracy w Ełku. Dwie firmy wydadzą prawie 16 milionów złotych

Przedsiębiorstwa CEZAR i HEMP WORLD zainwestują w Ełku na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma CEZAR specjalizująca się w produkcji wyrobów sztucznych dla budownictwa, przeznaczy prawie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV